Laulupeo ajal ohustas inimelusid droon, mille lennutaja eiras lennukeeldu

Lennuameti sõnul tegid nad 320-eurose trahvi määramisel eksimuse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Laulupeo "Mina jään" avamine Tallinna Lauluväljakul.

Tänavuse laulupeo ajal leidis aset juhtum, mida laulu- ja tantsupeo SA, politsei- ja piirivalveamet (PPA) ning lennuamet üritasid kümne küünega ära hoida. Kehtinud lennukeeldu ning kõiki droonide reegleid ning head tava eirates lennutas üks isik piduliste peade kohal drooni.

Õnnetuse korral oleks näiliselt väike ja ohutu droon kokkupõrke hetkel inimestele väga ohtlik olnud ning põhjustanud suuri vigastusi või halvemal juhul isegi surma.

Drooni lennutanud isik tegi oma teo Facebooki vahendusel ise avalikuks. Juhtunut kinnitas lennuamet ning ameti esindaja tõi välja veel sedagi, et nad tegid 320-eurose trahvi määramisel eksimuse.

Lennutaja eiras konkreetset lennukeeldu

Veel enne laulu- ja tantsupidude toimumist rõhutas PPA põhja prefektuuri Kesklinna jaoskonna juht Kaido Saarniit mitmetes meediaväljaannetes, et laulu- ja tantsupeole ei maksa droone kaasa võtta. Juhuks, kui keegi seda siiski teeb tõi Saarniit välja, et PPA-l on olemas võimekus, et droonid õhust alla tuua.

Pidude ajaks oli Tallinnas ürituste toimumiskohtades kehtestatud droonide lennutamise keeld 500 meetri raadiuses. Ainus erandi tehti Eesti rahvusringhäälingule (ERR), kuid Geeniusele teadaolevalt kehtisid ka ERRi lennutamistele väga karmid ja konkreetsed reeglid ning inimeste kohal lendamine oli kategooriliselt keelatud.

Lisaks oli ERRi droonide lennutamiste korral alati tagatud kahepoolne raadioside korraldajatega. Toimetusele teadaolevalt kasutas PPA piirangut eiranud drooni kättesaamiseks eelviidatud droonide tõrjevahendit, millega toodi inimeste elusid ohustav mehitamata lennumasin õhust alla.

Kuigi droon oli PPA poolt asjaolude väljaselgitamiseks isikult konfiskeeritud, siis on see tänaseks talle tagastatud.

Kuvatõmmis illegaalse lennutaja Facebooki postitusest.Foto: Kuvatõmmis/Geenius

Lennuamet tunnistas eksimuse tegemist

Lennuameti üldosakonna juhataja Marelle Pihlak kinnitas, et ebaseaduslik lend leidis aset, kuid täpsemaid kommentaare lubas ta jagada lähiajal.

Pihlak ei osanud veel öelda, kas lennuametil on kavas isiku Facebooki postitusest, kus ta pigem õigustab oma tegevust, tulenevalt teda uuesti trahvida või muul moel korrale kutsuda.

“Antud juhtum on õppetund ka meie jaoks. Kui me oleme seni lähtunud põhimõttest, et alati ei pea rakendama maksimaalselt karistust vaid drooninduse puhul on väga oluline teadlikuse tõstmine siis antud juhtumi puhul saame öelda, et me oleme eksinud,” ütles ta.

Hoolimata sotsiaalmeedias väidetust ühtegi luba ja kooskõlastust illegaalsel lennutajal ei olnud. Ja isegi kui oleks olnud, ei oleks mitte mingil tingimusel tohtinud drooni lauluväljaku kohal lennutada 250 meetri kõrgusel. Lauluväljaku kohal on maksimaalne lennukõrgus eriloa alusel 60 meetrit.

Lennuga seotud detailsed asjaolud selgitati välja üleeile ning lennuamet määras isikule 320 euro suuruse trahvi eile (18. juulil). Isik kasutas näiliselt küll väga ohutut DJI Spark drooni, mis kaalub kõigest 300 grammi. Kui võtta arvesse lennukõrgust 250 meetrit tähendab see seda, et kui droon oleks kukkunud inimestele pähe oleks selle kiirus kokkupõrke hetkel olnud 252 km/h ning selle kaal võrreldav 74,9 kg raskusega ehk kokkupõrge oleks suure tõenäosusega lõppenud fataalselt.

Droonilennutajate kirjutamata reegel näeb ette, et inimeste peade kohal ei tohi lennumasinaga mitte kunagi lennata, seda enam kui drooni alla jääb peaaegu 100 000 inimesest koosnev piduliste seltskond.

Geenius avaldab esimesel võimalusel PPA, lennuameti ning drooni lennutanud isiku kommentaarid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.