Uudis

Lunavarast võib aasta lõpuks saada miljardi dollari äri

_89138788_ransomware.jpg

Küberrünnakud ja küberturvalisus on muutumas sõnadeks, mida kuuleme aina tihedamini. Ja seda põhjusega – tegemist on kasvava valdkonnaga, paljude jaoks koguni majandusharuga, kus liiguvad suured summad.

Rääkides pahavarast on kannatanutele kõige emotsionaalsem ja samas häkkeritele tulutoovam lunavara. Selle aasta esimeses kvartalis kogusid küberkriminaalid lunavara abiga 209 miljonit dollarit.Prognoositakse, et 2016. aasta lõpuks on lunavarast saanud miljardi dollari äri.

Näitena, lunavara üks ohtlikumaid ründetarkvarasid Angler Exploit Kit, teenis Cisco Systems andmetel aastas ligi 60 miljonit dollarit kasumit.

Kuidas lunavara töötab?

Lunavara rünnaku käigus nakatub võrgus olev seade veebi, meili või muu ühenduse kaudu. Kui varem oli oluline lunavaraga nakatunud lehel klikkimine, siis täna on lunavara nii nutikas, et klikkimine pole alati oluline, piisab sattumisest valele lehele, kus on nakatanud reklaam. Meilide puhul peab olema ettevaatlik, milliseid kirju ja manuseid avada.

Nakatudes võtab lunavara üle kontrolli seadmes olevate andmete ja süsteemide üle ning hoiab neid senikaua “pantvangis” kuni lunaraha on makstud. Kui seade on võrgu kaudu ühendatud teiste seadmetega, levib lunavara edukalt aina sügavamale.

“Tegemist on emotsioonide mänguga, mille mõju on katastroofiline. Peale nakatumist kaob täielik kontroll ettevõtte süsteemide üle. Kaduda võivad klientide ja töötajate andmed, ligipääsud pangale. Võimatu on välja saata tellitud kaupu, maksta palku, haiglate puhul näiteks ravida patsiente ja teostada operatsioone – tänapäeval on kogu info salvestatud võrku ühendatud seadmetesse,” ütles Cisco Systems küberturvalisuse spetsialist Daniel Tulen.

“Nendes olukordades otsustatakse tihti, et kõige kiiremaks lahenduseks on lunaraha ära maksta. See ei garanteeri aga õnnelikku lõppu – andmed võib tagasi saada, aga võib ka mitte,“ ütles Cisco Eesti juht Lauri Makke. „Küsimus on, kas usaldate kurjategijat?”

Kuidas end kaitsta?

Lunavara rünnaku eest pole mitte keegi täiesti kaitstud. On aga tegevusi, mis rünnaku raskemaks teevad.

Igapäevaselt küberrünnakutega kokkupuutuva Cisco TALOS IT-turvaspetsialisti Holger Unterbrinki soovitused lunavara vältimiseks on järgmised:

  1. Tehke offline tagavarakoopiaid
  2. Uuendage oma süsteeme
  3. Koolitage ennast ja oma töötajaid, tehes muuhulgas ettevõttesiseseid proovirünnakuid
  4. Kasutage ründetõrjelahendusi

Ettevõtetele on välja töötatud ka tarkvarasid, mis arenevad erinevate pahavaradega kokku puutudes ja suudavad nii suure hulga rünnakute eest kaitsta, näiteks Cisco Systems küberturbelahendused. Kõige nõrgemaks jääb aga ikka klaviatuuri ja seljatoe vaheline tegur ehk arvutikasutaja.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.