Pilt tundus üsna õnnetu. “Kes tahab keppi?” või “seksime kohe” tundusid olema iga kolmas lause, mis chat’ist läbi käis. Võib-olla on samasugune teise-kolmanda klassi poistekamp samasuguse suuvärgiga, kui keegi neid pealt ei kuule, aga ilmselt internetis anonüümsena tundumine annab sellele veel jõudu juurde.
Teksti järgi tundusid enamik mängijaid olema sellised, et nad on just kirjutama õppinud, sest lihtsaid keelevigu (mitte meelega valesti kirjutamist) oli palju. See on selline mängukeskkond, kuhu enda lapsi minemas küll ei tahaks näha.
Mäng on muidugi inglise keeles tsenseeritud ehk selles keeles roppusi kirjutada ei saa nii lihtsalt, kuid eestikeelsetele roppustele mingeid piiranguid pole. Ka “Growtopias” on võimalik ebasobivaid mängijaid raporteerida, kuid ka siin võib kahelda moderaatorite eesti keele oskuses, et piisavalt kiiresti ja hästi õigeid otsuseid teha.
Mida lapsevanem peaks teadma?
Ma enne tõin näite selle päriselt eksisteeriva liivakasti kohta, mis on kortermajade vahel. Esiteks tuleks lapsele põhjalikult selgitada, et seal kehtivad samasugused reeglid, kui keegi midagi halvasti ütleb, lööb või kui võõras mees tuleb kommi pakkuma.
Selgitada, et kui mõni pervert tuleb istub liivakasti äärele jalgu kõigutama, siis tuleb vanemad kutsuda ning enda kohta võõrastele isiklikke andmeid jagada ei tohi. Ilmselgelt kui on kahtlus, et tegemist on täiskasvanuga, kes lapsi ahistab ja/või soovib kokku saada ka päriselus, tuleb sellest teatada politseisse.
Teiseks: minu hinnangul on olemas oluliselt paremaid mänge, mida lapsed võiksid mängida ja kus ei ole ka selliseid lapsi manipuleerivaid mängumehaanikaid, mis ei tee mängu kuidagi paremaks, vaid keeravad lapsi lihtsalt ümber sõrme.