Microsofti sõnul oli Ukraina-vastane küberrünnak oluliselt tõsisem kui esialgu arvati

Microsofti logo.Reuters/Scanpix

Möödunud nädalal tabas Ukraina valitsusasutusti küberrünnak, mis näiliselt piirdus esialgu lihtlabase näotustamisega ehk veebilehel kuvatu asendamisega millegi muuga. Tarkvarahiiu Microsofti analüüsi kohaselt oli rünnak aga palju tõsisem kui esialgu arvati.

Väidetavalt tuvastati infosüsteemidest lunavarana näiv pahavara, mis viidi sinna näotustamise varjus sisse lootuses, et ühel hetkel see aktiveerida. Aktiveerimise järgselt oleks pahavara halvanud ära kõik infosüsteemid, kuhu see oli paigaldatud. 

Microsofti sõnul tuvastasid nad pahavara Ukrainas väga laialdaselt ning lisaks valitsusasutustele oli seda ka mittetulundusühingute ja infotehnoloogiafirmade veebides. Rünnakuga seoses pakkus Eesti Ukrainale IT-ekspertide abi.

Ülesehituselt on pahavara sarnane NotPetyaga ehk 2017. aastal samuti Ukrainas laialdaselt levinud pahavara, mille puhul on kinnitanud, et selle taga oli Venemaa. Eesti eestvedamisel määras Euroopa Liit NotPetyaga seoses sanktsioonid Vene Föeratsiooni relvajõudude (GRU) eritehnoloogiate keskusele. 

Ukraina kommunikatsiooniministeerium on väitnud, et praegusegi rünnaku taga olid venelased. Oma väidete tõendamiseks tõid nad välja fakti, et rünnakust teatasid esmalt Venemaa meediaväljaanded veel enne sedagi, kui Ukrainas rünnaku toimumist rääkima hakata. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.