Mida tähendab tehnikatoodete juures märge “refurbished”?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ipod_touch.png

Kanal 2 uudistesaates “Radar” oli sel nädalal eetris lugu, kus räägiti kahtlastest olümpiaadi korraldajatest. Lisaks ebakorrektsete olümpiaadide korraldamisele, lastevanematelt raha küsimisele ning õpetajatele raha lubamiseleheideti ettevõttele Kings Estonia ette, et auhinnana välja antud iPod oli võltsing.

Õigustamata ettevõtte käitumist keskendumevõltsitud iPodile ja püüame selgitada, mida tähendab "refurbished" kategooria elektroonikaseade.

Saate reporteri Jüri Butšakovi sõnul oli iPod võltsing, kuna sellel oli eBay oksjoni keskkonnas olnud juures märge refurbished. Ajakirjaniku väitega, et refurbished tähendab võlts iPodi nõustus ka Kings Estonia esindaja Dmitri Kalinin.

Mida tähendab refurbished?

Kasutades kasvõi Google Translate’i abi saame vastuseks, et ingliskeelne sõna refurbished tähendab eesti keeles renoveeritud toodet. Kuigi saatest võis paljudele jääda mulje, et juba sõnarefurbished tähendab võtsitud toodet, siis see ei vasta tõele.

Refurbished märgise võivad saada tooted, mis on renoveeritud kas Apple'i või kolmandate osapoolte poolt. Tuginedes eilses saates näidatud Valge Klaari ekspertiishinnangule ei olnud tegu Apple'i poolt renoveeritud tootega. Kõnealuse iPodi on erinevatest juppidest töökorda seadnud mõni tehnik, kel ei ole Apple'i poolset volitust.

Mida tähendab Apple'i poolt renoveeritud toode?

Suur erinevus tuleb sisse Apple'i poolt renoveeritud toodetega. Sellistel seadmetelon kehtiv üheaastane garantii ning see on korda tehtud või remonditudApple'i volitatud tehnikute poolt või lausa Apple'i enda tehases. Mõlemal puhul on garanteeritud, et toode vastab samadele kvaliteedinõuetele nagu uhiuus.Kehtiva garantiiga ning originaalvaruosadega renoveeritudrefurbished iPode leiab müügilt näiteks ka Apple'i ametlikest poodidest ning edasimüüjate juurest.

Kustrefurbishedtooted tulevad? Need on pärit mõnelt kliendilt, kes on garantiijuhtumi käigus toote tagastanud müüjale.Et kliendi jaoks protsessi kiirendada, ei paranda Apple või volitatud tehnik konkreetset seadet ega anna seda tagasi kliendile, vaid talle antakse teine samade tehniliste näitajatega töötav seade. Esialgne garantiisse toodetud seade tehakse kordaja seeläbibpõhjaliku ülevaatluse.

Veelgi lihtsamalt lahti seletatuna: Apple'irefurbished toode ongarantiiga müüjale tagastatud,tehases või volitatud tehniku juureskorda tehtud ning on uuesti ringlusesse saadetud seade. Sellest tulenevalt ei pea paika Kanal 2 saate "Radar" väide, etrefurbished toote näol on automaatselt tegu võltstootega. Saates näidatud tavaline papist pakendei ole samuti võltsingu indikaatoriks, kuna Apple'i poolt ametlikult renoveeritud toodetega ei käi samuti kaasas originaalpakend. Samas on õige see, et nn kolmanda osapoole juures ehk mittevolitatud tehniku juures renoveeritud toode ei läbi Apple'i kvaliteedikontrolli.

Vaata asjassepuutuvat episoodi videost alates 6:22:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.