MKM vastab riigikontrolli kriitikale: riigil on valmis kümme elu- ja ärisündmusteenust

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium vastab riigikontrolli avaldatud auditile.Foto: Depositphotos

Neljapäeval avaldas riigikontroll auditi tulemused, millest järeldus, et siiani pole ühtegi kasutamisvalmis, kasutajasõbralikku ja ettenägelikku digitaalset sündmusteenust õnnestunud luua, hoolimata 2017. aastal seatud eesmärkidest ja 11 miljonist kulutatud eurost. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) tervitab riigikontrolli tähelepanu ja soovitusi, millest paljud on ka töös, kuid ministeerium kriitikaga täielikult ei nõustu.

Nimelt leiab MKM oma kommentaaris, et riigil on kasutamiseks valmis viis äri- ja viis elusündmusteenust, lisaks on kolm peagi valmimas ning järgmise aasta lõpuks on erinevatel küpsustasemetel valmis vähemalt kümme elusündmusteenust. Elusündmusteenuste uuendatud visioon ja tegevusplaan aastani 2030 valmib ministeeriumi sõnul järgmisel aastal.

MKM tunnistab, et sündmusteenuste arendamisel on tegemist suuremahulise ja paljusid osapooli puudutava innovatsiooniga. “Mööname, et sündmusteenuseid on ministeeriumil õnnestunud arendada soovitust aeglasemas tempos, mis on olnud suuresti tingitud selleset, et raha teenuste arendamiseks eraldati ministeeriumile alates 2022. aastast,” märgiti kommentaaris. Riigikontrolli auditist ilmneb, et ennatlike elusündmusteenuste loomiseks püstitati eesmärk aga 2017. aastal ning seitse säärast teenust pidid valmima 2020. aastaks.

MKM ei nõustu riigikontrolli väitega, et senised valmisolevad elusündmusteenused omavad vaid infoteenuse funktsionaalsust, kuna need on ühte riigi teabeväravasse kokku toodud. “Inimene ei pea ise erinevate asutuste kodulehekülgede vahel orienteeruma info otsimiseks,” kirjutab ministeerium vastulauses.

“Näiteks abiellumisavaldus ja lahutuse avaldus olid ühed viimased teenused paberkandjal, kuid nüüd on neidki võimalik esitada digitaalselt.” Lisaks tegeleb ministeerium võimalusega tellida uued isikut tõendavad dokumendid juba üheskoos avalduse esitamisega.

Õiguslike probleemidega tegelemiseks saatis MKM tänavu suvel kooskõlastusringile avaliku teabe seaduse muutmise eelnõu, mis loob õigusliku aluse, et riigi keskses teabeväravas saaks kuvada inimese kohta käivat isikustatud teavet ning seeläbi personaalset infot temaga seotud sündmusteenuste menetluse protsessist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.