Mobiil-ID on vaikselt saanud selle kasutust mõjutavaid uuendusi ja neid tuleb veel juurde

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Digiallkirja andmine Mobiil-ID vahendusel DigiDoci tarkvarasFoto: Mihkel Maripuu/Scanpix

Mobiil-ID teenusepakkuja SK ID Solutions võtab järgmise aasta sügisest kasutusele uue teenuse, millega kaasneb muudatusi Mobiil-ID töös, mis mõjutab nii lõppkasutajaid kui ka e-teenuste arendajaid.

Suurimaks muudatuseks on see, et Mobiil-ID-ga panka või mujale e-teenustesse sisselogides küsitakse kasutajalt tema isikukoodi ja telefoninumbrit. Kuna uus teenus ei toeta sertifikaatide ja allkirjade kehtivuse kontrolli, siis kaasneb sellega muudatusi ka e-teenuste arendajatele.

Lõppkasutajalt hakatakse küsima isikukoodi ja telefoninumbrit

Tehniline muudatus on tingitud SK otsusest sulgeda DigiDocService teenus, mis nägi ilmavalgust juba 15 aastat tagasi. Selle asemel loodi uus Mobiil-ID REST API teenus, millega kaasneb e-teenuste ja Mobiil-ID töös mõningaid muudatusi.

Mobiil-ID kasutajaid puudutab neist enim muudatus tänu millele küsitakse uue teenuse puhul kasutajalt sisselogimisel isikukoodi ja telefoninumbrit, praegu piisab vaid telefoninumbrist.

Kuigi sellega lõppkasutaja jaoks uuendused piirduvad tuletab SK arendajatele ühelt teenuselt teisele üleminekul meelde, et telefonis kuvatava Mobiil-ID sisselogimise esimeses vaates võimaldab süsteem kasutajale kuvada infot, mis teenus ja mille jaoks parasjagu PINi küsib.

Eelkirjeldatu puhul on küll väikseks eripäraks Androidi telefonid, kus kõigi telefonide puhul ei pruugi süsteem teksti kuvada. iPhone’i puhul seda probleemi pole.

Uue teenuse võttis esimesena kasutusele Swedbank, kuid e-teenuste arendajatel on aega süsteemide uuendamiseks kuni 2020. aasta oktoobrini.

SK äriteenuste juhi Liisa Lukini kinnitusel on üleminek seotud firma ärilistest soovidest ning teeb arendajate elu lihtsamaks kuna uut teenust on kergem hallata ja lihtsam integreerida.

Et riiklike e-teenuste töö ei saaks ülemineku tõttu häiritud olema on riik loonud riigi autentimisteenuse (TARA), digitaalallkirjade valideerimisteenuse (SiVa) ja Signature Gateway service (SiGa). Kuigi eelviidatud lahendused on loodud avaliku sektori jaoks on lähtekood avalik ehk teoorias saavad neist vajadusel kasu ka erasektori ettevõtted.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.