Kiiruse poolest võiks öelda, et on igas mõttes krapsakam kindlasti, aga kuna ta sisuliselt ei kuumene, siis ei kuku võimekus ära peale korralikku rappimist. See on kõige suurem erinevus ja väga oluline, kui tegeled graafiliste tööriistadega. Nii kui kaane avad, on pilt ees, momentaalselt. Protsessor annab Geekbenchi multicore testis üle 7500 punkti, mu eelmine 15′ pro pigistas kuhugi 3300 kanti.
Lightroomi eksport pole ehk märkimisväärselt kiirem, vast paar korda, aga see polnud ka ootus, tegu on ikkagi väikevennaga Pro sarjas. Samuti pole Lightroom veel M1 jaoks häälestatud, mis peaks kindlasti lõpuks kiirus tuntavalt tõstma. Lightroom ise on igatepidi responsiivne ja mõnus.
Safari on ebareaalselt kiire, ma ei teadnud, et mul kodus nii kiire nett on või et lehed serverist üldse nii kiirelt tulevad. Ka Chrome on M1 jaoks optimeeritud ja samuti üliväle, kuigi seda Safari “täitsa jabur!” kiirust päris pole. Enamus tarkvararid töötab juba täna tänu automaatsele emulaatorile, aga järjest tulevad ka M1 jaoks kohandatud versioonid välja. Lightroom Classicu kohta anti lootust 2021 alguse peale, Lightroom CC beeta on juba olemas.
Tegin hetk tagasi just testi – panin käima Cinebench testimistarkvara, mis protsessorit 100% pikalt kurnas, nii palju kui üldse võtta andis. Prose temperatuur hüppas muidu tavapärase 30-40’ juurest 80 ja peale. Ventikas läks käima, aga mitte üleliia rajult, kuigi ilmselt oli see maksimum. Ikkagi selgelt vaiksem kui 15’ oli. Seejärel avasin brauseri, kõik liikus justkui sama väledalt. Lightroom lahti – mingit erilist vahet ei taju. Kõik toimis selle rappimise ajal justkui sama hästi. Kusjuures masin ei läinud kuumaks, ainult alt natuke soojaks. Täiesti jabur. 15-tolline sisuliselt kõrvetas mu kintsusid.
Ainsad hetked, kui ventikas on tööle läinud ongi siis, kui masinat maksimumiga rappida. Koormustestide tegemine või Lightroomi eksport, siis oli kuulda. Ilmselt ka videoeksport, aga ma väga videomees pole. Muidu on nii, et isegi kui vahest ventikad käima lähevad, on nad sisuliselt hääletud, seal 1000+ pöörde peal. Max lähevad 5000-6000 kanti ja siis on juba kuulda ka.
Ülihea akukestvus ja ainus tõsisem virin ka
M1 kasutab ülivähe voolu võrreldes Inteli protsessoritega ning on üldse fundamentaalselt teistsuguse ülesehitusega. Sisuliselt on see sama ARM ülesehitus, mis on iPad Pro ja iPhone’del. M1 on täna saadaval kahel mudelil – Macbook Air ja Macbook Pro 13’. Airi eripära on see, et tal pole üldse ventilaatorit, nagu iPadil. Seetõttu ideaalne sülearvuti näiteks tudengitele – helitu, aku kestab pikalt, kerge. Kui laps vähe suuremaks saab ja koolis arvutit vaja, on mu valik kindlasti M1 Air.