Paljukiidetud uus Apple Macbook Pro 13′ M1: kuidas see reaalselt fotograafi elus hakkama saab?

Uus MacBook Pro.Foto: Kaupo Kalda

Apple tuli sügisel välja oma protsessoritega M1 (Inteli asenduseks) ning see muutis sülearvutite maailma kapitaalselt. Nende jõudlus ja aku vastupidavus on uuest klassist. Ma olen UX disainer ja fotograaf, nii et töötan igatepidi graafikaga. Figma või Lightroom Classic on tööriistadeks. Mõlemad on Apple M1 protsessorile küll veel kohandamata, jooksevad Rosetta 2 emulaatoril ning vara öelda, kui väle ta siis on, kui need uuendused kohale jõuavad. Praegu aga jagan lühidalt esmamuljeid.

Miks see ja praegu

Peale paljusid YouTube’i ülevaateid vaadates võlus teadmine, et ta on oma väiksuse ja hinna kohta võimekas, vaikne ja aku kestab ohohohohooo kui kaua. Kas see on ka päriselt nii?

Põhjus vahetuseks oli see, et minu 15-tolline Macbook Pro 16 GB 2017 kippus hirmsasti läägama – läks kiiresti kuumaks, ventikad undasid peaaegu vahetpidamata ja kiirus kukkus kuumenedes kordades. Kõik see kippus tegema kasutuskogemuse püsivalt üsna ebameeldivaks. Lisaks hakkas aku ära väsima, varasemast paarist töötunnist oli järele jäänud pigem üks. 

Seetõttu tellisin uue 13’ Apple enda M1 protsessoriga väikese profiseeria sülearvuti, et oleks mõnusam minek kuniks jõuab turule 16’ M1 või mis iganes nimega uus mudel ja lööb uuesti pahviks. Siis saab selle väikese sõbra endale kirjanikuarvutiks ja muudeks loovtöödeks mu kaunim pool. Lisaks pakkus müüja vana arvuti tagasiostuhinnaks 900 eurot ja see upgrade kokku kõlas mõistlikult, kuna siis on see jälle aastateks asjalik hästitoimiv tööriist.

Ootasin oma väikese Macbooki saabumist peaaegu 2 kuud. Koroona, aastavahetus, nö riiulivalikust suurem kõvaketas – mis iganes seda pikka ootamist põhjustas, lõpuks ta saabus. 16 GB mälu, 1T B SSD, täpselt selline paras väike tööloomake. Hinnaks kujunes veidi üle 2200 eurot (rohkem RAMi ja kettaruumi). Kergemad versioonid olid seejuures kohapeal laos.

Suurus, õigemini väiksus

Täna olen kasutanud seda masinat umbes 2 ööpäeva. Esmamulje – väike. Mõneti ka hea, sest tema 1,4kg on vaid veidi raskem kui Air. Näppu võtta ja kaasa tassida on kindlasti mõnusam. Ma töötan küll enamasti suure 32-tollise monitori taga, aga aegajalt ka näiteks seliti diivanil, läpakas kõhul. Panin ekraanireso natuke tihedamaks ja ruumi “tuli juurde”, harjusin juba ära ja eks hiljem niikuinii lähen 16’ peale. Ilmselt. Ekraan ja kõlarid, üldse kogu koostekvaliteet on ootuspäraselt väga head.

Võimekus, Lightroom ja hääletus

Kiiruse poolest võiks öelda, et on igas mõttes krapsakam kindlasti, aga kuna ta sisuliselt ei kuumene, siis ei kuku võimekus ära peale korralikku rappimist. See on kõige suurem erinevus ja väga oluline, kui tegeled graafiliste tööriistadega. Nii kui kaane avad, on pilt ees, momentaalselt. Protsessor annab Geekbenchi multicore testis üle 7500 punkti, mu eelmine 15′ pro pigistas kuhugi 3300 kanti.

Lightroomi eksport pole ehk märkimisväärselt kiirem, vast paar korda, aga see polnud ka ootus, tegu on ikkagi väikevennaga Pro sarjas. Samuti pole Lightroom veel M1 jaoks häälestatud, mis peaks kindlasti lõpuks kiirus tuntavalt tõstma. Lightroom ise on igatepidi responsiivne ja mõnus.

Safari on ebareaalselt kiire, ma ei teadnud, et mul kodus nii kiire nett on või et lehed serverist üldse nii kiirelt tulevad. Ka Chrome on M1 jaoks optimeeritud ja samuti üliväle, kuigi seda Safari “täitsa jabur!” kiirust päris pole. Enamus tarkvararid töötab juba täna tänu automaatsele emulaatorile, aga järjest tulevad ka M1 jaoks kohandatud versioonid välja. Lightroom Classicu kohta anti lootust 2021 alguse peale, Lightroom CC beeta on juba olemas.

Tegin hetk tagasi just testi – panin käima Cinebench testimistarkvara, mis protsessorit 100% pikalt kurnas, nii palju kui üldse võtta andis. Prose temperatuur hüppas muidu tavapärase 30-40’ juurest 80 ja peale. Ventikas läks käima, aga mitte üleliia rajult, kuigi ilmselt oli see maksimum. Ikkagi selgelt vaiksem kui 15’ oli. Seejärel avasin brauseri, kõik liikus justkui sama väledalt. Lightroom lahti – mingit erilist vahet ei taju. Kõik toimis selle rappimise ajal justkui sama hästi. Kusjuures masin ei läinud kuumaks, ainult alt natuke soojaks. Täiesti jabur. 15-tolline sisuliselt kõrvetas mu kintsusid.

Ainsad hetked, kui ventikas on tööle läinud ongi siis, kui masinat maksimumiga rappida. Koormustestide tegemine või Lightroomi eksport, siis oli kuulda. Ilmselt ka videoeksport, aga ma väga videomees pole. Muidu on nii, et isegi kui vahest ventikad käima lähevad, on nad sisuliselt hääletud, seal 1000+ pöörde peal. Max lähevad 5000-6000 kanti ja siis on juba kuulda ka.

Ülihea akukestvus ja ainus tõsisem virin ka

M1 kasutab ülivähe voolu võrreldes Inteli protsessoritega ning on üldse fundamentaalselt teistsuguse ülesehitusega. Sisuliselt on see sama ARM ülesehitus, mis on iPad Pro ja iPhone’del. M1 on täna saadaval kahel mudelil – Macbook Air ja Macbook Pro 13’. Airi eripära on see, et tal pole üldse ventilaatorit, nagu iPadil. Seetõttu ideaalne sülearvuti näiteks tudengitele – helitu, aku kestab pikalt, kerge. Kui laps vähe suuremaks saab ja koolis arvutit vaja, on mu valik kindlasti M1 Air.

Kuna voolu kulub vähe, kuumeneb vähe, siis kestab ka aku väga hästi. Kui protsessorid on kuumad, siis tihtipeale reaalne töövõimekus kukub kordades. Tunned seda kohe. Täna esimese päeva kogemuselt saan öelda, et esimene tund Figmaga kulus akut 8%. Edasi tulid mitmed pikad videokoosolekud jms ning laadijat hakkas ta küsima peale 5h töötegemist. Oletan, et kui tarkvarad saavad kohandatud M1 peale, siis see omakorda pikeneb. 

Seega täna ma ei saa oma töökorralduse juures sealt kätte veel tervet päeva, et võiks laadijata ringi kolada, aga lihtsamaid tööriistu kasutades – brauser, tekstiredaktor, meiliklient jms veaks tõenäoliselt vabalt päeva välja, rohkemgi.

Laadija on tal Type C loomulikult, 61 W ja laeb ca 1% minutis. Siit jõuab ka vast ainsa etteheiteni – 13’ Prol on vaid 2 Type C porti, vasakul ja ongi kõik. Kusjuures ma kodus, diivanil, voodis ja kontoris vajaksin just paremale neid porte. Aga elab üle. Donglitest ei pääse ka, kui lisasid soov liita. Ahjaa, kõrvaklapiauk on veel ka.

Kokkuvõtteks

Apple Macbook Pro M1 on väga hea väike jässakas tööloom – võimekas, ei väsi kõval kasutusel, ei kuumene, aku kestab kordades kauem kui seni. Usun, et kui ka 16-tollised ARM põhjale tulevad, siis need on omakorda vau-efektiga suured vennad ja liigun sellele edasi. Mulle lihtsalt meeldib kõige parem kasutuskogemus, see teeb loomeprotsessi nauditavamaks ning inspireerib.

Kui sul on mõte sülearvutit’i uuendada, ka fotograafina, tahad võimalikult head, aga ei plaani sellele 3000-4000 või enamgi € kulutada, siis Pro ja Air M1 on kindlasti turul ühed parimad valikud pikkadeks aastateks. Nad annavad umbes sama jõudluse mis senised 16′ seeria seadmed, aga ei kuumene, on vaiksed ja ja aku kestab oluliselt rohkem. 

Airi hinnad algavad meil 1100 euro pealt, Pro puhul 1480 euro juurest. Sisuliselt iPad Pro hinnaklass. Hinnad virutasin netist, selle artikli kirjutamiseks keegi väliselt motivatsiooni ei andnud, jagasin vaid tehnoloogiafanaatikuna esmakogemust. 

Pro ja Airi vahe on peamiselt vaid see, et Pro’l on ventikad, mis natuke kõvemat rappimist lubavad ja kuigipalju kestvam aku. Samuti touchbar, mida enamus ei kasuta (mina muide kasutan Lightroomis, koos Bettertouchtool rakendusega, väga asjalik). Aga ka uus Air on väga hea, eriti võrreldes eelmise Inteli põlvkonnaga. Pro tööloomaks, Air lapsele, tudengile või kasutusse, kus pole vaja kõvasti graafikat väänata, nö tavaline kontorimasin. Nendega saab ka mänge mängida. Käsi südamel soovitused minu poolt.

M1 protsessor on muutnud sülearvutite maailma üsna kapitaalselt ja jäädavalt. Kui tahad rohkem teada, löö Youtube sisse “Macbook Pro M1” ja review’sid on nõrkemiseni. Enamus on ülistavad ja põhjusega. Jääb üle vaid põnevusega oodata, kuniks ka suuremad mudelid M1 peale jõuavad. Võibolla juba sel suvel. Ja siis lippan jälle keel ripakil poodi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.