Viimane variant on väiksem, seda saab mõlemat pidi arvuti pistikusse toppida ning see teeb ka vooluülekannet, mis tähendab, et teatud juhtudel saad sa oma arvutit USB C pesast ka laadida. Kuna USB C on nii väike ja kompaktne, siis kasutavad seda lahendust juba ka enamikud nutitelefonid, tahvlid ja muud väiksemad seadmed.
Uus USB 3.2 standard, mis lugu sellega on?
Sisuliselt erinevaid tehnoloogiaid kogu selle ülal kirjeldatud kupatuse sees. Ehkki pistik ja juhe näevad samasugused pealtnäha välja, liigub läbi juhtme info erineva kiirusega. Mõnel juhul ei toetata vooluülekannet ja nii edasi.
USB tehnoloogia juurutamise konsortsium, kes USB standardiseerimise eest vastutab, nimetas hiljuti ümber erinevad USB standardid, ja andes neile kõigile USB 3.2 tähise.
- USB 3.2 Gen 1 (varemalt tuntud ka kui USB 3.0), mis liigutab andmeid kuni 5 GB sekundis. Hästi jämedalt, ja muid muutujaid mitte arvestades, on tund 4K kvaliteedis videot umbes 24 GB. Seega, kui meil oleks 4K kvaliteedis “Tõde ja Õigus”, oleks selle faili suurus umbes 66 GB. Selle kopeerimiseks kuluks selle standardi abil tervelt 13 sekundit.
- USB 3.2 Gen 2 (varemalt tuntud ka kui USB 3.1), mis liigutab andmeid kuni 10 GB sekundis. Nüüd saaks “Tõe ja Õiguse” kopeeritud juba 6,6 sekundiga.
- USB 3.2 2×2 (varemalt nimetati seda lihtsalt USB 3.2). See standard liigutab andmeid kuni 20 GB sekundis ja töötab vaid USB C (nende väiksemate) pistikute puhul. “Tõe ja Õiguse” saab sõbra arvutist kätte 3,3 sekundiga.
Ei, kõik USB C juhtmed ei toeta automaatselt USB 3.2 2×2 standardit ja ei ole ülikiired. Lisaks sellele, et juhe peab vastavalt sertifitseeritud olema, peab su seade samuti seda tehnoloogiat kasutama. Täna pole veel turul väga palju sääraseid seadmeid, aga kui ostad arvutit ja tootja lubab USB 3.2 ühendust, kontrolli täpselt, millist ühendust lubatakse.
Ma olen mingist Thunderbolt 3 asjast ka kuulnud
Thunderbolt on 2011. aastal Inteli poolt tutvustatud standard. See oli aeg, mil USB 3.0 (ülaltoodud info järgi nüüdne USB 3.2 Gen 1) oli uus ja ülikiire tehnoloogia. Thunderbolt oli kaks korda kiirem ning toetas mitut tüüpi andmeülekannet.
Thunderbolt pistiku abil saab ühendada lisaks kõvaketastele ka näiteks monitore, või ühendada ühte pistikusse mitu seadet, näiteks läbi doki kõvakettad ja ekraanid. Thunderbolti uusim versioon, Thunderbolt 3 kasutab seda sama suurepärast USB C pistikut. Mis tähendabki, et kui su arvuti küljes on Thunderbolt 3 pesa, saab selle kaudu andmeid ülikiiresti liigutada (40 GB sekundis), ühendada sinna dokke mitme seadmega või mõnel juhul isegi arvutit laadida.