RIA: Loodetavasti saab mobiiliga hääletada juba järgmistel valimistel

Riigi infosüsteemi amet (RIA) loodab värskes aastaraamatus, et mobiiliga hääletamine on reaalsus juba järgmistel ehk 2021. aasta kohalike omavalitsuste valimistel.

Kuigi RIA-lt on korduvalt küsitud, millal asendatakse ID-kaardi PIN-koodid sõrmejälgede või näotuvastusega leiab amet, et ükski biomeetrilise autentimise lahendus ei ole veel piisavalt turvaline.

Järgmise aasta esimeses kvartalis avatakse riiklik nõusoleku teenus, millega saavad kodanikud hakata oma andmeid turvaliselt jagama kolmandate osapooltega. Ameti nägemusel saaksid kindlustusfirmad teenuse abil teha klientidele soodsamaid pakkumisi.

ID-kaardi PIN-koode ei asendata biomeetriaga

RIA väljastas täna oma aastaraamatu, milles annab ülevaate, mis ametis möödunud aastal toimus ning ka mõnest lähituleviku uuendusest või muudatusest. Suuremas enamuses on Geeniuse lugejad uuendustega juba kursis kuna oleme neist varasemalt kirjutanud. Näiteks ei tule Geeniuse lugejatele üllatusena, et RIA arendab riigiportaali eesti.ee tarbeks postkasti, kalendri ning ka juturoboti.

Küll on aga uudis see, et järgmise aasta juulist alates on ID-kaardil info kaardiomaniku sõrmejäljest. RIA sõnul on neilt korduvalt küsitud, millal asendatakse ID-kaardi PIN-koodid sõrmejälgede või näotuvastusega leiab amet, et ükski biomeetrilise autentimise lahendus ei ole veel piisavalt turvaline.

“Paraku peab sellega veel ootama, sest praegu pole ükski biomeetrilise autentimise lahendus piisavalt turvaline, et siduda see meie elektroonilise identiteediga. Suurema vaevata on ära petetud nii sõrmejäljelugejaid kui ka näotuvastusi. eID peab olema esmalt turvaline ja kaitstud ning alles seejärel mugav. Mugavuse nimel ei saa järele anda turvalisuse ja usaldusväärsuse arvelt,” seisab aastaraamatus.

RIA loodab, et m-hääletamine on võimalik juba järgmisel aastal

Eelmisel aastal ostis RIA valimiste infoturbe tarbeks lisaservereid, tugevdasid tulemüüri, varustasid riigivõrgu hajutatud teenusetõkestusründe (DDoS) kaitsemeetmetega ja testisid valimiste infosüsteeme. Elektroonilise hääletamise osas loodab RIA, et juba järgmistel valimistel saab hääletada mobiiltelefoni kaudu.

“Soovime teha valimised kättesaadavaks ka nutitelefonides, mida me igapäevaselt üha rohkem kasutame. Loodame, et m-valimiste võimalus lisandub juba 2021. aasta kohalike omavalitsuste valimisteks, aga enne peame olema veendunud nende turvalisuses,” kirjutatakse aastaraamatus.

Just sel nädalal tutvustas RIA koos valimisteenistusega analüüsi, milles leiti, et tehniliselt on mobiiliga hääletamine võimalik.

Ettevõtjatele tehakse uus infoportaal ja eraisikud saavad hakata kolmandate osapooltega andmeid jagama

Riigiportaali arendab RIA ettevõtjatele mõeldud infoportaali, mis on analoogne kodaniku portaaliga, kuid on mõeldud ettevõtjatele. See osa hakkab koondama kõikvõimalikku infot ettevõtjatele ning kuvab neile olulisi sündmusi ja kalendrit.

“Praegu viime koos MKM-ga läbi analüüsi, et selgitada välja, mida täpsemalt ettevõtetele mõeldud infoportaal võiks sisaldada. See riigiportaali osa ei hakka konkureerima RIKi portaaliga (ettevõtjaportaal toim.) ning see säilib,” kirjeldas RIA pressiesindaja Seiko Kuik

Üheks suuremaks uueks e-teenuseks, mida RIA arendab on nõusolekuteenus, mis ameti nägemusel võimaldab näiteks kindlustusfirmadel tulevikus kodanikele soodsamaid hindu pakkuda. Nõusolekuteenuse kaudu saab hakata kolmandate osapooltega turvaliselt andmeid jagama.

“Riigil on ka hulgaliselt terviseandmeid, mis asuvad erinevates riiklikes andmekogudes, kuid mis pakuvad huvi ka teistele. Näiteks kui inimene nõustub jagama oma terviseandmeid kind- lustusettevõttega, võib ta saada soodsama elukindustuspoliisi. Nõusolekuteenus peaks valmima 2021. aasta esimeses kvartalis, paar kuud varem saavad lahendust katsetama hakata valitud kasutajad, teenusepakkujad ja andmekogud,” seisab aastaraamatus.

Riikliku nõusolekuteenuse kuvatõmmis.Foto: Riigi infosüsteemi amet

Nõusolekuteenuse prototüüpi tutvustas RIA avaliku ja erasektori partneritele mullu detsembris, mille kohta leiab detailset infot Githubist. Geeniusega jagatud kuvatõmmises on kujutatud olukorda, kus isik soovib idufirmaga jagada informatsiooni vaktsineerimiste kohta ning idufirma hakkab isikule edastama meeldetuletusi, kui on aeg järgmiseks vaktsiiniks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.