Teenuste vaates on olnud näiteks arenduses mitmed teenused, mis on nüüd ka lõppkasutajale nähtavaks saanud – nagu võimalus riiklikust postkastist lisaks teadete lugemisele ka ise teateid ja manuseid saata ning neid sealjuures ka digiallkirjastada ja krüpteerida.
Suur fookus on olnud ka digiriigi proaktiivsuse tõstmisel, mille käigus oleme muutnud digiriiki kasutaja jaoks sündmuspõhisemaks. Selle eesmärk on muuta inimeste elu võimalikult lihtsaks ja vähendada asutuste ahelat, kasutades olemasolevat andmestikku kodanike eest automaatselt toimingute ära tegemiseks. Viimastel aastatel ongi tehtud ettevalmistustöid erinevate sündmusteenuste väljaarendamiseks – sündmusteenuseid, mida riik hakkab lähiaastatel üles ehitama, on umbes kümmekond.
Abiellumine ja lapse sünd on esimesed teenused, mis jõuavad lõppkasutajateni uuel kujul 2022. aasta lõpuks. Näiteks lapse sündides puutuvad lapsevanemad kokku väga mitmete teenustega – olgu selleks taotluste esitamised või info edastamine asutustesse, seda vahel paberil ja topelt. Lisaks osutavad neid teenuseid erinevad asutused ning asjaajamist on liiga palju. Aga saab palju targemalt, sest tihti on riigil vajalik info juba olemas ning taotluste ootamise asemel saab riik juba ise proaktiivseid pakkumusi teha ja teenust tarbima suunata.
Tehnoloogilise uuendusena tasub välja tuua portaali tehnilise võimekuse kasvu. Uuenduse eesmärk on liikuda hajusama arhitektuuri poole, nagu näiteks riikliku postkasti ülesehitamine eraldiseisva rakendusena. Portaali disaini arendades on sihiks lihtsam üldpilt.
Samuti on viimasel aastal olnud fookus nn senise vanema “rohelise portaali” sulgemisel, et lõppkasutajale jääks 2022. aasta lõpuks kasutusele vaid üks ehk nn “sinine portaal”. Suurim muutus kaasneb sellega ettevõtjatele, kelle jaoks on veel sel aastal kavas tuua teenused sinisesse portaali, luua neile töölaud ning pakkuda ettevõtja jaoks olulist infot ja andmestikku.
Põnev rakendus on aga artiklivaramu, mille baasfunktsionaalsus peaks valmima selle aasta jooksul. Artiklivaramu eesmärk on koondada riiklikud infoartiklid ühele platvormile, kuhu saavad erinevad riigiasutused liidestuda ja vajalikku infot siis oma portaalides ja veebides sobival moel välja kuvada. Artiklivaramut võib nimetada ka n-ö ühtse tõe allikaks, sest info koondamine selliselt ühele platvormile võimaldab just kriisisituatsioonis hallata info õigsust: et liikvel ei oleks ühe ja sama teema osas vasturääkivat ning erinevat infot.
Arendamisega kaasnevad õppetunnid