Riik saab hakata piirama ligipääsu e-poodidele ja äppidele ning näeb operaatorite klientide andmeid

TTJA saab hakata piirama ligipääsu e-poodidele ja mobiiliäppidele.Foto: Pixabay

Valitsus kiitis heaks tarbijakaitseseaduse muutmise eelnõu, millega saab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) juurde täiendavaid õiguseid. Näiteks saab TTJA hakata piirama ligipääsu e-poodidele ja mobiiliäppidele.

Samast muudatusest tulenevalt on ametil õigus nõuda ja saada teavet pankadelt, sideoperaatoritelt ja riigiasutustelt. Samuti võib TTJA edaspidi kontrolltehingu tegemisel kasutada väljamõeldud andmeid tehingu teostaja kohta või kaasata tehingu tegemisse kolmandaid isikuid.

Sama eelnõu osas on infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit (ITL) öelnud, et TTJA-le antakse õigusi sideoperaatorite klientide tuvastamiseks. Seadus jõustub järgmise aasta 17. jaanuaril.

TTJA saab e-poodides kuvada hoiatusi

Valitsuse tänasel istungil kiideti heaks tarbijakaitseseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise eelnõu, mis olid vajalikud EL otsekohalduva määruse (nn CPC määrus) rakendamiseks.

CPC määrusega suunatakse liikmesriike tagama järelevalveasutustele piisavaid volitusi, mis võimaldavad teha tõhusat järelevalvet digitaalses keskkonnas. Seetõttu antakse TTJA täiendavad õigused järelevalve tegemisel digitaalses keskkonnas, õigus saada teavet igalt isikult, tehingus vastutava isiku tuvastamisel.

Valitsuse istungi päevakorra kohaselt antakse TTJA-le õigus äärmuslikul juhul takistada tarbijate õiguste tagamiseks juurdepääsu veebiliidesele (näiteks e-poele, mobiilirakendusele). Õiguste kasutamine peab olema põhjendatud ja proportsionaalne, arvestades rikkumise laadi ning võimaliku kahju suurust ja olemust.

Lisaks tekib õigus nõuda kaupleja veebilehele juurdepääsu piiramist või hoiatuse kuvamist juhul, kui kaupleja ei reageeri järelevalveasutuse märgukirjale, jätkates samal ajal kahju tekitamist tarbijatele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.