Alustasin lihtsamate ülesannetega nagu tehniline tugi, admin-tööd, tasapisi hakkasin tegema uusi asju. Mu põhitöö on olnud seotud tasuliste kõne- ja sõnumiteenustega nagu SkypeIn, SkypeOut, SkypeConnect. Nende teenuste infrastruktuur on algusest peale tänaseni siin meie kontoris arendatud.
Sisuliselt on tegu globaalse telekommunikatsioonivõrgustiku loomisega. Puutume kokku näiteks küsimustega, kuidas on kõige parem ühendada Skype kõne Botswana mobiilile või Indoneesia lauatelefonile? Probleemid on globaalsed. Me peame mõõtma teenuse kvaliteeti, arvestama hinda, mida selle eest maksame. Kui me ei taha palgata tohutusuurt inimtööjõudu seda käsitsi tegema, siis insener teeb ju seda, et mõtleb välja, kuidas seda automatiseerida. Selle osa ära tegemine võttis hea mitu aastat.
Kas see töö sai sellega valmis või kestab edasi?
Ei, see töö ei saa kunagi otsa, sest olud muutuvad pidevalt. See on väga dünaamiline maailm.
Ja arvestama peab seda, et me ei kasuta seda ainult Skype’i jaoks. Me oleme osa Microsoftist, mis on üks maailma viiest suurest tehnoloogiaettevõttest. Juba ainuüksi neid tooteid, mida meie siin aitame teha, on peale Skype’i ju veel. Juurde on tulnud endine Lync, nüüdne Skype for Business, siis Microsoft Teams. Need kõik kasutavad samuti seda kommunikatsiooniplatvormi.
Skype ise on ju aja jooksul palju muutunud. Alguses oli see peer-to-peer tarkvara (kõned ühelt inimeselt teisele suunati läbi teiste inimeste arvutite, kus Skype töötas – H.L.). Praeguseks oleme selle ümber ehitanud serveripõhisele lahendusele. Kui alguses ei olnud ressursse serveripargi ülalpidamiseks, siis hiljem tekkisid probleemid mobiilseadmetega, kus see peer-to-peer ei toiminud. Pilveteenusega on alati lihtsam.
Jaanuaris ringles sahin, et Skype’ist kaob viimane rida Eestis tehtud koodi ja arendus on siit välja kolinud. Kui palju Skype on Eestis tehtud?