Taavi Kotka: võimalikul Brexitil ei ole Eesti IT sektorile mingisugust negatiivset mõju

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1mm15jan15o41.jpg

Võimalik Brexit ei avaldaks Eesti IT-sektorile mingisugust negatiivset mõju, kommenteerisTaavi Kotka Geeniuse päringu peale.“Tehnoloogia võidukäik ja digitaliseerimine jätkub üle maailma, sõltumata poliitikute võimumängudest ning nälg kvaliteetse IKT tööjõu ja talendi järgi on suurem, kui me seda täna rahuldada suudame,” ütles ta.

Kotka on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler ja Euroopa komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi nõunik.

“Eesti ei ole odava IKT allhanke maa ja seetõttu sõltuv mingist konkreetsest turust. Samuti ei ole sektor sõltuvuses üksikutest suurtest tööandjatest ning iga vabanev ressurss võetaks teiste ettevõtete poolt koheselt kasutustele.”

“Ei tasu ka ära unustada seda, et mida keerulisem on maailm, seda rohkem vajab ta IT-d ning see tähendab pigem veel suuremaid võimalusi meie IT sektori jaoks,” ütles ta.

Kasu Eesti e-residentsusele

Kotka sõnul mõjutaks võimalik Brexit Eesti e-residentluse programmi positiivselt.

“E-residentsust mõjutab võimalik Brexit juba täna positiivselt. Näiteks väljaanne The Independent analüüsis kohe pärast hääletustulemuste teatavaks saamist, et kuidas briti inimesed ja ettevõtted saaksid säilitada seose EU-ga,” ütles Kotka. “Esimesel kohal oli soovitus taotleda Iiri kodakondsus ja teisel kohal oli hakata Eesti e-residendiks. Päringute arv e-residentsuse lehekülgedel kasvas kui esimesed emotsioonid lõkkele lõid, samuti suurenes pöördumiste arv supporti.”

“Kui UK peaks EU-st lahkuma, siis e-residentsuse egoistlikust vaatevinklist oleks see kindlasti väga positiivne. Eesti e-residentsus ei lihtsustaks UK inimestega mitte ainult EU-s äri ajamist, vaid annaks tänu EIDAS-le võimaluse juhtida distantsilt oma ettevõtteid või vara ka kõigis nendes liikmesriikides, kus saab asju ajada kasutades e-teenuseid ja tugevat digitaalset identiteeti. Näiteks saaks britt tänu e-residentsusele paremini hallata oma Portugali ettevõtet kasutades selleks Eesti e-residentsust,” ütles Kotka.

Kotka sõnul ei ole võimalikult Brexitil ka negatiivseid mõjusid Eest e-riigi lahenduste müümisele. Pigem võivad mõjud olla positiivsed.

“Britid peavad pärast seda tohuvapohu veelgi tõstma oma riigi konkurentsivõimet. Täna on nad avaliku sektori lahenduste osas Eestist pikalt maas ning järgi jõudmiseks peavad nad tegema esmalt väga radikaalseid reforme, mis aga omakorda võtavad aega. Igal juhul peavad britid parimate praktikate osas ringi vaatama ning siin on Eestil jälle võimalus. Juba selleks, et vähendada sõltuvust ilmast, võiksid nad e-valimised kasutusele võtta,” selgitas Kotka.

Foto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.