Telefon hakkab tervist jälgima: Google diagnoosib uue AI-lahendusega heli põhjal inimeste haigusi

Google püüab tehisintellekti abil tervisehädade diagnoosimise kättesaadavamaks muuta.Foto: Depositphotos

Bioakustika on põnev kombinatsioon bioloogiast ja akustikast ning uurib loomade ja inimeste tekitatud helisid. Nüüd soovitakse see teadusharu viia AI abil uuele tasemele ning Google’i loodud AI-mudel kasutab helisignaale varajaste haigusnähtude ennustamiseks.

Nii saab nutitelefonide abil jälgida kõrge riskiga elanikkonna tervist geograafiliselt keerulistes piirkondades. Kallid diagnostikavahendid, näiteks röntgeniaparaadid ja ultraheliskännerid ning MRT-seadmed ei ole alati kättesaadavad ning tihti jääb vajaka ka tehnilistest teadmistest. Just siin võib tulla appi tehisintellekt koos telefoni mikrofoniga.

Juba praegu aitab selline AI-lahendus võidelda maailma suurima nakkusohtliku surmade põhjustaja tuberkuloosiga. See on ravitav, kuid miljonid jäävad diagnoosimata ja haiguse varajane avastamine on selle leviku peatamise võti.

Tehisintellekt, mis õpib kuulama

Keha helid on täis teavet meie tervise kohta, sisaldades peaaegu märkamatuid vihjeid, mis aitavad terviseseisundeid diagnoosida ja hallata. Google treenis oma AI-mudelit 300 miljoni helinäidisega, mille hulgas oli köha, nuuskamine, aevastamine ja hingamine. Sealhulgas kasutati Sambia haiglas tuberkuloosi sõeluuringutes kogutud heliklippe.

Koostöös India firmaga Salcit Technologies loodud Google’i HeAR-i (Health Acoustic Representations) tehisintellekti mudel sisaldab 100 miljonit köhaheli, mis aitavad nüüd tuberkuloosi tuvastada. AI tuvastab varased märgid köhamustrite pisikeste erinevuste põhjal.

Juba praegu kasutavad mitmed India tervishoiuteenuste osutajad Salciti loodud lahendust raskesti ligipääsetavates piirkondades hingamisteede haiguste tuvastamiseks, vahendab Bloomberg. Ettevõtte väitel võimaldab telefoniäpp Swaasa kasutajatel üles laadida 10-sekundilise köhaproovi ja testida haigusi 94% täpsusega.

Sama hea kui vereproov

Väidetavalt on köha heli samaväärne vereproovi andmisega, kuid helinäidist töödeldakse pilves, mitte kallis laboris. Uue lähenemise probleemiks on taustamüra välja filtreerimine nii, et oluline info kaduma ei läheks.

Google arendab ka ultrahelil põhinevat mudelit rinnavähi varajaseks avastamiseks. Tehisintellekt aitab varakult kahjustusi tuvastada ja Google soovib ka selle lahenduse ülemaailmselt kasutusele võtta.

Kumbki Google’i uutest AI-põhistest terviselahendustest pole veel valmis globaalseks avalikuks kasutuseks. Kuid helipõhised AI-süsteemid võivad haiguste varajase avastamise senisest palju kättesaadavaks ja taskukohaseks muuta.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.