“Koos uue andmekeskuse rajamisega paneme osa vanemaid objekte kinni. Selle sammuga jääb meil varasema seitsme andmekeskuse asemel töösse kolm,” ütles Kärsna.
Eestis pole Kärsna sõnul täna ühtegi ametlikult sertifitseeritud andmekeskust ning Telia lähebki esimest Tier3-tasemega sertifitseeritud andmekeskust rajama.
Tier 3 standard näeb ette 99.982% uptime’i, aastas võib serverikeskus rivist väljas olla maksimaalselt 1,6 tundi ning voolukatkestuste ajaks peab keskus suutma töös olla kuni 72 tundi.
Kärsna sõnul valitseb Eestis hetkel olukord, kus enamus andmekeskusi haldavatest firmadest on rajanud need vanematesse ning mitte selleks otstarbeks loodud hoonetesse.
“Tänased nõuded andmekeskustele on juba sootuks teised kui näiteks paarikümne aasta eest ning kui me soovime klientide ootustele vastata, peame neile ka kindlat kvaliteeti pakkuma,” lausus Kärsna.
Telia uus andmekeskus kerkib Peterburi maantee ääres asuva Utilitase elektrijaama kõrvale ning Utilitas hakkab uut hoonet ka elektrienergiaga varustama. Kärsna nentis, et kuna andmekeskuse puhul on kõige suurem kuluallikas elektrienergia, siis oli selline käik loogiline.
“Utilitases toodetakse elektrit puiduhakkest, mis tähendab, et see energia on toodetud loodust säästvalt ja vastutustundlikult,” rääkis Kärsna. “See sobib hästi Telia Company poolt seatud ambitsioonikate rohemajanduse eesmärkidega. Utilitase ja uue andmekeskuse vaheline ülekandeliin tuleb samuti lühike, mis tagab kuluefektiivsuse.”
Hetkel on käimas uue andmekeskuse projekteerimine ning objekti ehitus peaks plaanide järgi algama järgmise aasta alguses. Uus andmekeskus peaks valmima 2021. aasta teises pooles.