Švenda uurimisgrupi avastus puudutas teatavasti Eesti ID-kaartides kasutusel olnud RSA krüptosüsteemi, milles ilmnes, et avaliku võtme järgi on võimalik tuletada privaatvõti. See annaks ründajale võimaluse võltsida krüptoallkirju.
RIA peadirektor Taimar Peterkop kordas täna üle Eesti tehnilised valikud, mille ees mullu sügisel Eesti ID-kaart seisis:
- kasutada pikemaid RSA võtmeid
- genereerida salajased võtmed väljaspool ID-kaarti
- kasutada elliptiliste kõverate krüptograafiat
Esimene võimalus langes ära, kuna pikemad võtmed ei mahtunud kaardile. Teine võimalus välistati, kuna Eesti ID-kaardi juures on olnud läbivalt kasutusel põhimõte, et salajaseid võtmeid ei tohiks genereerida kuskil mujal – see suurendab riski, et kõiki kaarte saaks murda, kui rünnata seda “mujal” olevat süsteemi. Nii jäi üle kolmas variant, elliptiliste kõverate krüptograafia.
“Elliptilistel kõveratel on mõned eelised, eelkõige seoses võtmepikkustega,” rääkis Švenda intervjuus Geeniusele. Ent teisalt on tegu keerulisema süsteemiga, kus veaoht on suurem.
Švenda: ameeriklased pole kõiki oma kaarte avanud
“Minu vaatenurgast on neid raskem korrektselt implementeerida. See ei tähenda automaatselt, et need oleks vähem turvalised, aga kasutama peaks kõige paremaid kurve (krüptoalgoritmi valikul – H.L.), mis saada on,” rääkis Švenda.
“Peab kasutama just õiget “kurvi” ja sellel ei tohi olla ühtegi nõrkust. NIST standardiseeris mõned, aga probleem on usalduses: nad ei ütle, kuidas nad neid hindasid. Nii et eksisteerib võimalus, et need pole täiesti usaldusväärsed,” ütles Švenda.
Švenda viitab juba aastaid arutelu all olnud võimalusele, et USA riiklik standardite ja tehnoloogiainstituut NIST on heaks kiitnud ja andnud soovituse kasutada elliptiliste kõverate algoritme, mille on arendanud luureagentuur NSA. See fakt pole iseenesest eriline, sest NSA ülesanne ongi infoturbesüsteeme ja tehnoloogiaid arendada. Ent kahtluste järgi on NIST heaks kiitnud standardid, mille osas pole 100-protsendilist läbipiastvust ja neis võib olla hoopis NSA tagauks.