Reedese päeva jooksul laekusid erinevatest riikidest teated suuremahulistest krüptolunavara rünnakutest, mis võttis paljude asutuste arvutisüsteemid ja andmed pantvangi. Teateid rünnakute kohta tuli Portugalist, Hispaaniast, Itaaliast, Suurbritanniast, Saksamaalt, Venemaalt, Ukrainast, Taiwanist, Vietnamist, USAst, Hiinast ja mujalt. Kuigi täpsed detailid pole veel selged, on tegu ilmselt ühe lunavara-ussiga.
Eestist hetkel selle lunavara kohta ametlikke teateid pole.
Suurbritannia haigekassa pantvangis
Väga mastaapselt sai pihta Suurbritannia haigekassa süsteem, kus lunavara krüpteeris andmeid teadete järgi erinevates NHS (National Health Service) allüksustes. Kui näiteks perearst süsteemi sisse logis, teatas lunavara talle, et andmed on krüpteeritud ja nende dekrüpteerimiseks tuleb teha makse bitcoinides ligikaudu 300 dollari väärtuses. Kui kahe päeva jooksul ülekannet ei tehta, kahekordistub hind, seejärel neli päeva hiljem dekrüpteerimisvõimalus kaob.
Here’s what a London GP sees when trying to connect to the NHS network pic.twitter.com/lV8zXarAXS
— Rory Cellan-Jones (@ruskin147) May 12, 2017
NHS tegi reede õhtul avalduse, kus teatas, et töötajad ei pääse patsiendiandmetele ligi, samas “pole tõendeid, et patsiendiandmed oleks ohus”. Väidetavalt on lunavara löönud suuremal või vähemal määral häirinud 25 NHS regionaalse allüksuse ja lisaks ka perearstikeskuste tööd. Kiirabid on vastavalt olukorrale ümber suunatud ja patsiente hoiatatud arstiabi andmise tõrgete eest. Peaminister Theresa May esindaja sõnul hoitakse teda olukorraga kursis. Riik käsitleb lunavara lainet laiaulatusliku küberintsidendina.