Kasutatud telefonid on aina populaarsemad ja põhjused sellise ostmiseks on ilmselged: kasutatud telefon on soodsam ja keskkonnasõbralikum ning kui täitsa aus olla, pole enamikul inimestel kõige-kõige uuema telefonimudeli võimalusi vajagi. Teise ringi telefoni ostu eel peaks aga peale seadme väljanägemise mõningaid detaile kindlasti kontrollima.
Mõtle, kust telefon osta
Kõige levinumad ostu-müügikohad on Facebook Marketplace, osta.ee, okidoki.ee, foorum.hinnavaatlus.ee ning ounaturg.ee. Lisaks saad kasutatud seadmeid osta ka just kasutatud seadmete ostule-müügile spetsialiseerunud firmade käest, nt swappie.ee või ka oma sideteenuse pakkujalt. Foorumites ja eraisikute ostu-müügikeskkondades pole sageli garantiid, et telefon on 100% töökorras, kehtiva garantiiga ja pole varastatud. Ametlikud edasimüüjad (nt su sidefirma) garanteerivad seadme töökindluse, andes sellele enda poolt tavaliselt ka garantii. Siinkohal tuleb aga mängu hind, sest garantii ning uuskasutuseks ülevaatamine ja putitamine maksavad ning see kajastub ka seadme lõpphinnas.
Kontrolli telefoni IMEI-koodi
Igal telefonil on IMEI-kood. Õigemini on kahe SIM-kaardi toega telefonidel neid lausa kaks. Varastatud telefoni saab omanik IMEI-koodi abil enda sidefirma musta nimekirja lisada. Ostja aga saab müüjalt IMEI-koodi küsida ning kontrollida, kas see on mustas nimekirjas või mitte. Must nimekiri on firmadeülene ning avalik. Kontrollimiseks sisesta kood sideettevõtte kontrolllehel, näiteks telia.ee/era/must-nimekiri ning saad teada, kas telefon on varastatud või mitte.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.
![](https://geenius.ee/app/uploads/2022/11/23ce066d7021d2def52f8fe279fdbb30.jpg)
See lugu ilmus ajakirjas Digi nr 211, november 2022
Kõik selle ajakirja lood