Investeerimisplatvormid pole enam vaid pankurite pärusmaa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Üha rohkem inimesi hakkavad mõistma, et investeerimine ei pea olema ainult ekspertide ja pankurite pärusmaa. Investeerida võib igaüks, kel selle vastu huvi ja soov on, küsimus on ainult selles, et kuidas alustada.

Ainult raha kõrvale panemine ja säästukonto loomine on efektiivne teatud piirini, kuna mingil hetkel hakkab inflatsioon seisvat raha lihtsalt ära sööma. Paari kuu puhvri hoidmine on igati mõistlik, kuid suuremate säästude puhul tasuks endalt küsida – kas selle rahaga saaks midagi kasulikku ette võtta?

Forbesi andmetel panevad raha tulevikuks kõrvale koguni 71% milleniumilastest, kuid tihtipeale ei tähenda see, et raha ka kuskile investeeritakse. Nimelt selgus uuringust, et tänapäeva noored (18-29-aastased) ei tunne end börsil investeerimise osas kindlalt. Tõenäoliselt võib põhjuseid leida 2008. aasta majanduskriisist, mis tol ajal üles kasvanud inimestel veel eredalt meeles on.

Üks põhjus, miks osad nooremad inimesed enam aktsiaid ei usalda, on tõenäoliselt seotud 2008. aasta majanduskriisiga. © Foto: Scanpix/AFP/Don Emmert.invest

Kuid enam ei pea kogu oma sääste ainult fondidesse ja aktsiatesse investeerima. Tark investor mõistab oma portfoolio mitmekesisena hoidmise tähtsust. Peale aktsiabörsile investeerimise soovitab Forbes paigutada raha ühisrahastusplatvormidesse ehk P2P (peer-to-peer) inimeselt-inimesele laenudesse. Juba 2015. aastal suunati ühisrahastusplatvormidesse üle 34 miljardi dollari, millest 25 miljardit moodustas P2P laenamine.

P2P platvormid pakuvad inimestele võimalust laenata otse, inimeselt-inimesele. Vastutasuks laenatud summa eest makstakse investoritele loomulikult intresse. Laenutaotlejatele annavad ühisrahastusplatvormid võimaluse saada laenu kiiremini ja lihtsamalt kui seda pangas tehtaks, tihtipeale ka soodsamatel tingimustel.

Kuidas P2P laenamisega raha teenitakse?

P2P laenamisel on aktsiaturu ees mitmeid hüvesid. Alustada saab juba väikeste summadega, näiteks saja või tuhande euroga. Olenevalt platvormist saab inimene valida, kuhu ta raha paigutab, või jaotatakse investeering tema eest ära. Igal juhul ei pea keegi võhivõõrale inimesele suuri summasid laenama hakkama.

Oletame, et mõni ettevõtja taotleb ühisrahastusplatvormil 10 000 euro suurust laenu. Investorid panustavad laenu enda jaoks sobilikke summasid, näiteks 10, 100 või 300 eurot, saades sedasi vastutasuks osa laenult makstavast intressist – vastavalt investeeritud summale.

Tüüpiliselt algab konservatiivse investori aastane tootlus ühisrahastusplatvormidel 4-5% juurest, kuid tegelikult sõltub kasum juba suuresti investorist endast. Platvormid ehk veebikeskkonnad, kus laenu taotlejad ja investorid kokku viiakse, teenivad enamasti teenustasude, näiteks teatud protsendi väljamakstava intressi pealt.

Tänaseks on tegu 30 miljardi dollari suuruse turuga, mille aastane kasv on umbes 17%.

Kuidas investeerimisega alustada?

Kõigepealt tuleb välja valida sobiv platvorm ehk veebikeskkond, kus investoreid ja laenutaotlejaid kokku viiakse. Seejärel tuleb end seal kasutajaks registreerida ning kontole enda jaoks välja valitud summa kanda, millega investeeringuid tegema saab hakata. Sealt edasi on protsess juba üpris lihtne: jääb üle vaid sobiv projekt või isegi mitu projekti valida ja investeerida.

Ühisrahastusplatvormid jagunevad suuresti kolmeks: inimestelt-inimestele, kinnisvarale ja ettevõtetele suunatud investeeringud.

Kindlasti tuleb tutvuda iga platvormi tingimuste ja tasudega, et investeeringuid tehes ükski asi üllatusena ei tuleks. Samuti tuleks enne kasutajaks registreerimist teha veebikeskkonnale põhjalik taustauuring, mille käigus võiks leida vastused järgmistele küsimustele: mis on ettevõtte päritolumaa, kaua nad tegutsenud olnud ning milline on klientide tagasiside ja üldine tootlus?

Kõige tähtsam on muidugi see, et inimene teadvustaks endale, millised on investeerimisega seonduvad riskid ning kui palju on ta halvimal juhul nõus kaotama.

Eestis on lai valik erinevaid P2P platvorme

Google’i otsingust leiab laia valiku erinevaid kodumaiseid ettevõtteid, mis pakuvad kõik sarnast P2P laenamise ja laenude finantseerimise teenust. Iga platvorm erineb tingimuste ja nõuete poolest, mistõttu tasub alati põhjalikult kõik oluline info läbi lugeda, mitte kohe investeerima tormata.

Meil tegutsevatest ettevõtetest on üks tuntumaid Tallinnas asutatud Bondora, mis on P2P turul tegutsenud juba pikad üksteist aastat. Tänaseks on platvormiga liitunud 60 000 investorit 85-st riigist üle maailma ning kelle investeeringud ulatuvad 198 miljoni euroni, millelt on tagasi teenitud väljamakstud intresside näol üle 24 miljoni euro. Alates 2019. aastast on kogu investeerimisplatvorm olemas 24 keeles, et muuta see kättesaadavaks võimalikult paljudele erineva keeletaustaga inimestele.

Bondoras investeerimise alustamiseks ei ole vaja muud kui suunduda veebilehele Bondora.com ning ennast kasutajaks registreerida. Alustada saab kasvõi 1 euroga!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.