Kuidas luua perfektseid e-kirju: levinumad vead turundusmeilides

Kes meist ei üritaks iga e-kirja eelmisest pisut paremaks muuta? Turundajad viivad läbi hulgaliselt teste ja kontrolle, et e-posti saatmine veatult kulgeks. Pingutustele vaatamata tuleb ette apsakaid, mis sunnivad ettevõtteid kardetud “ups”-e-kirju saatma. Enamasti on selle aja peale, kui viga avastatakse,  juba hilja midagi muuta.

Smaily turundusjuht Tanel Rand räägib lähemalt levinumatest vigadest meiliturunduses.

ESP-de kasutustingimuste rikkumine

Üks levinumaid vigu meiliturunduses on seotud e-posti klientide poolt kasutajatele seatud tingimuste rikkumisega. Kõik kvaliteetsed meilikliendid paluvad oma kasutajatel üldlevinud meiliturunduse reeglitest ja andmekaitse regulatsioonidest kinni pidada. Sinna hulka kuulub ka keeld kasutada ostetud või muul viisil kolmandatelt osapooltelt omandatud kontaktiliste. 

Taga, et oled oma meilikliendi teenuse osutamise tingimustega kursis. Vastasel juhul võib sinu kontot oodata spämmiks märkimine või isegi sulgemine. 

Vigade parandus: grammatikavead

Sedasorti vead on paraku väga sagedased. Enamasti on turundajatel testimiseks ja vigade kontrollimiseks paika pandud konkreetsed protsessid. Vaatamata sellele, kipuvad väikesed vead tihtipeale siiski läbi lipsama. Üks turundajate suurimaid luupainajaid on see, kui kirjaviga muudab kogu lause tähendust.

Lisaks sellele, et oma e-kirjad ise hoolega üle kontrollid, lase ka kellelgi teisel need enne saatmist läbi lugeda. Enda vigade märkamine muutub üsna keerukaks, kui oled tundide kaupa e-kirja sisu kallal toimetanud. Kasuta võimalusel ka veebipõhist grammatikakontrolli. 

Vigased ja katkised lingid

Järjekordne vägagi sagedane viga – probleemid linkidega. Mõnikord võib lingi URL-i kopeerimise ja kleepimise käigus mõni tähemärk kaduma minna või saab hoopis vale link lisatud. Halvemal juhul võib täpselt sinu e-kirja saatmise ajal lingitud maandumisleht hoopiski maha kukkuda. 

Ära unusta enne e-posti saatmist kõiki linke hoolega kontrollida. Saada e-kiri esmalt iseendale või kliki e-kirja eelvaates vähemalt korra igale lingile. Soovitame soojalt igale lingile klikkida, isegi neile, mis jaluses paiknevad. Sinna hulka kuulub ka nimekirjast lahkumise link. Uudiskirjast loobumise võimaluse kontrollimine on äärmiselt oluline. 

Eksitav teemarida

Eksitav teemarida ei ole tingimata viga, aga see on üks peamisi adressaatide frustratsiooni põhjusi ning lõpeb pahatihti spämmiks märkimise või uudiskirjast loobumisega.

Kujuta ette, et sinu teemarida lubab midagi erakordset või rõhutab kirjas sisalduvat kriitilise tähtsusega informatsiooni. Adressaat avab kirja ja ei leia sellekohast sisu või on seda hoopis teises võtmes kirjeldatud, kui teemareast lähtudes arvata võiks. Sinu e-kirja saajad tunnevad sellisel juhul, et neid on petetud ja paraku viib antud lähenemine tihti spämmiks märkimise või kontaktilistist lahkumiseni. 

Püüa teemaridade koostamisel küll loominguline olla, kuid ära unusta, et need peavad siiski tõesed olema. 

Vead kirja saatja nimes

Loomulikult võib e-kirja sisus vigu ette tulla. Mõnikord esinevad apsakad aga hoopis muudes kirja osades või seadetes. Üks sellistest kohtadest on saatja nime väli. Kiri võib adressaadini jõuda nii, et see lahter on täiesti tühjaks jäänud. Mõnikord läheb kiri ettevõtte nime asemel hoopis turundaja nime alt teele. 

Taaskord – saada e-kiri esmalt enda e-posti aadressile ja kontrolli lisaks kirja sisule ka muud seaded ja väljad üle. 

Vigane vastuse aadressi väli

Meiliturunduse kampaaniat saates tuleb kindlasti veel ühte välja kontrollida. Vastuse aadressi väljas võib vigu ette tulla, eriti, kui turundajad uue kampaania ehitamiseks varasemat kampaaniat kloonivad. Vastuse aadressi väli võib sellises olukorras pahatihti tähelepanuta jääda. Saada e-kiri esmalt endale ja püüa kontrollimiseks saadud kirjale vastata. Nii näed, millisele e-posti aadressile adressaadid oma vastuse teele panevad. 

Vastamise võimalustest rääkides – anna oma kirja saajatele võimalus kirjale vastata. Kindlasti ei tasu eelistada varianti, kus adressaadid ei saa sinu kirjale vastata või saadetakse vastus aadressile, mida keegi ei kontrolli. Sinu turundusmeilid peaksid andma võimaluse dialoogiks potentsiaalsete klientidega.

E-kirja renderdamise probleemid

E-posti kirjapõhja renderdatavus on meiliturunduse üks keerukamaid osasid. Tagada oma e-kirja parim välimus lugematul hulgal erinevatel seadmetel on üsna korralik väljakutse. Õnneks on renderdamise testimise võimalused meiliklientide platvormidel paranenud. 

Siiski on e-kirja välimuse testimiseks mõistlik kasutada mitut erinevat testkontot. Tõenäoliselt ei rõõmusta ükski sinu kontaktidest selle üle, kui saab intrigeeriva teemareaga e-kirja, kuid lõpuks kirja sisule ligi ei pääse. 

Kontaktilistid ja sõnumid

Sedasorti meiliturunduse vead võivad üsna kulukaks minna. Paraku tuleb tehnilisi viperusi ette – kontaktilisti püsti panemise ja valimise protsess võib ebaõnnestuda ja sinu e-kirjad pannakse teele valedele adressaatidele. Näiteks juhtub viga segmenteerimise käigus ja selle asemel, et e-post soovitud sihtrühmale saata, jõuab sinu turundusmeil hoopis kogu kontaktilistini. Halvemal juhul võib mõni poolikutest kirjapõhjadest adressaatide postkasti potsatada. 

E-kirja muid aspekte kontrollides ära unusta ka kontaktilisti ja segmenteerimise seadeid testida. 

Eksimine on inimlik ja ka kõige põhjalikumaid kontrolle läbi viies võib vigu ette tulla. Sinu kontaktid annavad pisivead enamasti andeks. Pea meeles, et väikesed möödalaskmised võivad mõnikord ka positiivse tulemuse tuua – ehk ootab sind kontaktidelt toetav sõnum või viib naljakas aps kirja sisus hoopis suurenenud müükideni!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.