Vea Google’it ninapidi! Kasuta võrguühendust, millega ka netihiiud ei tea sinu asukohta!

Ka lennujaamas on mõistlik kasutada turvalist VPN ühendust.Foto: Shutterstock

Privaatset internetivõrku ehk VPN-i peetakse sageli IT-inimeste pärusmaaks, kuhu lihtsal inimesel pole asja. Ometi pakub VPN ka tavakasutajale mugavust ja turvalisust ning mis kõige parem – selle paigaldamine ei nõua magistrikraadi.

VPN-i näol on tegemist krüpteeritud turvakanaliga, mille eesmärgiks on luua sinu seadmele netiühendus turvalise teenusepakkujaga, ilma et keegi saaks võrguliiklust vahepeal “pealt kuulata” ning selle põhjal sinu ja sinu harjumuste kohta andmeid koguda.

VPN-iga internetiühendust on mõistlik kasutada igaühel, et kaitsta enda privaatsust ning pääseda turvaliselt internetti, ilma et peaks kartma avalikku WiFi-võrku sisse logides mõne häkkeri või muu pahalase rünnakut. Eriti kasulik on privaatset ühendust kasutada välismaal viibides.

Surfa turvaliselt ja privaatselt

Inimesed armastavad reisida. Üha enam tehakse välismaal puhkusel olles ka tööd ning turvaline netiühendus on sel juhul väga oluline. Näiteks võib hooletult ringi käies juba lennujaamas halva üllatuse osaliseks langeda – mõni pahalane pakub seal enda poolt üles pandud avalikku hotspot’i, ühendad pahaaimamatult oma seadme võrku ning häkker hakkab märkamatult sinu seadmes jamasid korraldama.

Rääkimata reisil olles kohalike kohvikute ja kaubanduskeskuste WiFi-võrkudest – kunagi ei tea, kui turvaline on sealne ühendus. VPN-i puhul on avalikku internetipunkti vaja vaid oma teenusepakkuja serveriga ühenduse loomiseks ja edasi on kõrvaliste jaoks tegemist juba nähtamatu “tunneliga”, milles liikuvat infot mitte keegi ei näe.

Enamik VPN-e krüptivad sinu andmed, mis tähendab, et sinu online-kohalolu ja -tegevusi ei saa keegi kuidagi tuvastada, mis võimaldab sul jääda anonüümseks. Peale selle kasutab enamik kvaliteetse VPN-teenuse pakkujaid ka koodi ja tehnoloogiaid, mida veel ükski tarkvara murdnud pole.

Välismaal tööd tehes saad end VPN-i kaudu lülitada ka kodumaisesse internetivõrku, mis on reeglina turvalisem. Muidugi, paljud ettevõtted pakuvad firmasiseseid VPN-lahendusi, mis lubavad otse kontorivõrku pääseda, ning see on kõige parem lahendus, et ka välismaal olles turvaliselt tööasjadega tegeleda.

Kaitseb andmepüügi ja pahavara paigaldamise eest

Me jäädvustame oma igapäevaelu sotsiaalmeedias, teeme läbi interneti pangatehinguid ning pea kõik vajalikud sisseostudki. Sellega kaasnevas tohutus andmete hulgas ei kontrolli me kriitiliselt iga linki ega e-kirja, mis meile saadetakse. Andmepüügiga soovitakse inimestelt välja petta erinevaid andmeid, mida hiljem edasi müüa või pettustes kasutada.

VPN-iga saad peita oma arvuti IP-aadressi, mis kindlustab selle, et keegi, kaasa arvatud häkkerid, ei näe, mida sa internetis teed. Lisaks blokeerib VPN ka pahavara paigaldamise ja andmepüügi katsed.

Vea Google’it ninapidi

Kodustes tingimustes on elu veidi kindlam, sest võrgud on turvalisemad ning juhuslikud pealtkuulajad ei saa sinu infole nii lihtsalt ligi. Küll saavad seda teha teenusepakkujad või isegi valitsusorganisatsioonid, kui nad neid andmeid välja nõuavad. Nii tasub mõelda VPN-ühenduse loomisele ka koduses keskkonnas, ikka selleks, et keegi asjatult sinu tegemistest teada ei saaks. 

Sinu IP-aadress näitab kohe, kus sa parajasti maailmas viibid, ning võimaldab teenusepakkujatel või valitsusasutustel sind tuvastada. VPN peidab su IP-aadressi, kasutades selleks eraldi serverit. Nii ei tea isegi internetihiiud, kus sa parasjagu internetis viibid. Ehk et isegi kui Facebook ja Google teavad, millised tooted või teenused sulle meeldivad või mida sa otsid, siis kumbki ei tea, kus sa sel hetkel asud – nende elu teeb see keerulisemaks ja sinu elu privaatsemaks.

VPN päästab sind ka tüütust netitsensuurist, mida võib mõningates riikides esineda. Näiteks Hiinas on keelatud nii Instagram, Twitter kui Facebook. VPN-ühendus võimaldab sul neile seatud tulemüüridest probleemideta mööda hiilida. 

Seadistamine ei vaja kõrgemaid IT-alaseid teadmisi

Igasugused IT-alased lühendid tekitavad inimestes arusaama, et tegemist on millegi ülikeerulisega ning vajab kõrgemat IT-alast haridus. VPN on aga tehtud tavakasutaja jaoks nii lihtsaks, et selle saab igaüks ilma igasuguste eelteadmisteta edukalt seadistatud. Tuleb vastata vaid mõnele lihtsalt küsimusele. Turvalise ühenduse ja krüpteeritud kanali tekitab juba teenusepakkuja ise – selle tehnilise poolega ei pea kasutaja enam tegelema.

Ja kuigi VPN-teenuseid vahel suletakse, sest neid seostatakse autoriõiguste ja piraatlusega, on tegelikkuses kõik legaalne. Oluline on lihtsalt teada, milline teenusepakkuja turul valida – seega tuleb teha eeltööd, et mitte langeda nende lõksu, kes peidavad endas mingisugust pahavara.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.