Soodsa hinnaga nutitelefone valmistab nüüd juba pea iga telefonitootja ning üldjuhtudel on need taskukohased telefonid ka igati kasutatavad. Siiski on neil kõikidel harilikult üks viga: need on igavad. Seda probleemi üritab lahendada Sony Xperia XA1 nutiseadmega.
Sony XA1 ei ole ideaalne telefon, see ei ole tingimata ka parim telefon oma hinnaklassis, kuid siiski suudab see pakkuda midagi, millega teised odavamapoolsed seadmed hakkama ei saa. See paneb ennast kasutama ning sellega on vägagi lihtne ära harjuda.
XA1 on 278 eurose hinnasildiga nutiseade, mille suurimaks trumbiks on selle tagaküljel pesitsev mõneaasta tagusest Sony Z5 lipulaevast pärit kaamera. 23-megapiksline kaamera ei ole küll võrreldes tänapäevaste lipulaevadega midagi erilist, kuid on selles hinnaklassis üks parimaid kaameraid. Siiski, arvestades kasutatava kaameratehnoloogia vanust, tasuks mõista, et saadav pilt võib küll olla kasutatav, aga päris fotokaamerat asendada ei saa.
Kaameraga jäädvustatud pilte on võimalik uurida XA1 5-tolliselt ekraanilt, mis pole küll Full HD-kvaliteediga, kuid pakub see-eest igati korralikku värvi- ning kontrastitasakaalu, muutes sellega nii videote, piltide kui ka muu sisu vaatamise üsna meeldivaks. Siiski, odavamale telefonile omaselt ei ole ekraan kõige heledam, seega võib väga valgetes oludes olla keeruline ekraanil toimuvat näha.
Kena telefon, kuid plastikust
Ekraan on paigutatud meeldiva välimusega korpuse sisse, mis järgib Sony viimase aja disainitrende. Kuigi telefoni korpus on valmistatud plastikust, tundub see käes üsna kindel, ei paindu ega naksu. Seadme esiküljel võib näha üsna suurt “lõua- ning laubaosa” ehk ekraani üleval ning selle all on väga palju tühja ruumi, mis võib puhta disaini armastajate jaoks ebameeldivaks osutuda. Siiski on see teatud olukordades ka mugav, seda näiteks videot vaadates, kuna annab koha, kuhu toetada pöidlad, ilma et kogemata vajutataks kontrollnuppu. Kui aga tihedat telefonist video vaatamist ette ei tule, on need suureks venitatud tühjad alad pigem häirivad.
Ekraani alt ning korpuse seest võib XA1 puhul leida 3 GB muutmälu, MediaTeki kuuetuumalise protsessori ning 32 GB salvestusmahtu. Kuigi tegemist pole just maailma kõige võimsama protsessoriga, siis ei tasu karta, et telefon tööga hakkama ei saa. See võib küll aeg-ajalt kiirelt toimingute vahet liikudes takerduda, kuid enamuse osa ajast töötab seade probleemideta. Seda toetab ka soodsama telefoni kohta ebaharilikult palju 3 GB muutmälu.
Aku on teistest ees
XA1 üheks suurimaks trumbiks on selle aku. Kui tihti võib odavamate telefonide puhul probleemiks osutuda vaid lühikest aega vastu pidav aku, siis XA1 sees peituv 2300 milliampertunni suurune aku peab muretult vastu terve päeva, lahjema kasutuse puhul võib sellega hakkama saada veel ka pool järgmisest päevast. Akut on võimalik ka kiirelt laadida USB-C liidese abil.
Kõik eelnev annab kokku omapärase kompoti. XA1 on küll taskukohase hinnaga, kuid see-eest igati korralik. Selle aku teeb silmad ette mitmetele suurtele tegijatele ning seadme kaamera on oma hinnaklassis olevatest telefonidest peajagu ees. Siiski võib polariseeruvaks osutuda telefoni välimus ning tänapäeval juba ka odavamatesse seadmetesse jõudnud lisavõimaluste, nagu sõrmejäljelugeja, puudumine.
Sony XA1 hind on samas augus Samsung Galaxy A3 2017. aasta mudeliga ja ka üldiselt on tehnilised näitajad sarnased. Sony pakub kindlasti paremat kaamerat, aga Samsung on seevastu IP68 veekindlusega, mida Sony enam odavamas hinnaklassis ei paku. Kumba valida? See on puhtalt isikik eelistus ja nende tõttu kalduks arvustaja pigem Samsungi poole, mis aga ei tähenda, et Sony kuidagi kehvem oleks.
Siiski on aga XA1 näol tegemist telefoniga, mille ostmist võiks kaaluda, kui eelarve on piiratud ning korralik aku eluiga ning võimekas kaamera on prioriteetideks.
sest XA1 on sooda hinnaga, kuid samas igati võimekas. Lisaks on ka telefoni kaamera omas klassis üks parimaid.