Sony Xperia XZs: kas aegluubis video õigustab peaaegu tipptelefoni ostu?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sony on viimasel ajal enda telefonid ja nimed nii segaseks ajanud, et raske võib olla aru saada, kus Xperia XZs täpselt paikneb. See maksab 579 eurot ja klassiks võiks olla “peaaegu tipptelefon” – sellega koos tuli välja ka XZ Premium, millel on võrreldes sellega kaks olulist muudatust, sest Premium tähendab 4K-ekraani ja värskeimat Qualcomm Snapdragon 835 kiibistikku.

Xperia XZs aga peab leppima tavalise FullHD ekraani ja aasta vana Snapdragon 820 kiibistikuga. Mõlemad need telefonid aga suudavad teha ühte asja, mida varem pole telefonid teha suutnud – salvestada 960 kaadrit sekundis aegluubis videot, mille oskused Sony on ilmselt saanud enda fotokaameratiimilt.

Aasta parima telefoni järglane

Kui eelmise aasta mudeli Xperia XZ hindasid Eesti tehnikaajakirjanikud möödunud aasta parimaks telefoniks, siis mina ei olnud selles leeris, kes Sony telefoni esikohale jõudmist pooldas ja minu jaoks oli see üllatav. Tähendab, Sony on viimasel ajal telefonirindel silma paistnud sellega, et nad teevad täpselt sedasama, mida nad on teinud juba mitu aastat.

Selles võtmes on ka Xperia XZs väga loogiline telefon, mille juures ei ole mitte midagi erilist muud kui selle kaamera. Ja väga puhas ning kena Android, kuhu Sony siiski mõned enda rakendused ka ballastiks kaasa lisab.

Käes tundub see telefon äravahetamiseni sarnane eelmise aasta mudeliga, kandiline, kergelt ümarate servadega ja sõrmejäljelugeja on ikka mugavalt sisselülitamisnupu all. Võiks isegi öelda vanamoeline, eriti Galaxy S8 ekraani kõrval. Tänuväärselt hoiab Sony telefoni küljel alles kaameranuppu ja seda teevad juba nii vähesed telefonid, et ma tihtipeale unustasin seda kasutadagi.

Kuigi Snapdragon 820 pole just kõige uuem, siis aeglane see telefon pole, vähemalt enamasti. Sisselülitades on vaja natuke oodata, enne kui töölaud ja Android ennast lõplikult töövalmis saavad, aga edasi on kõik juba sujuv. Pärast Huawei Mate 9 kasutamist on Sony kasutajaliides silmale ja sõrmele väga mõnus ja mis peamine, see ei tüüta sind iga natukese aja tagant mingite teadetega.

Kaamerad on Sonyl alati olnud head, tipu lähedal. Kahtlemata on seda ka Xperia XZs, kuigi päris raske on öelda, kus see täpselt asub. Mingites elementides on Sony kaamera suurepärane, eriti hea on selle dünaamiline ulatus ja sellega tehtud taevapildid. Mingites olukordades jälle teeb see meele natukene mõruks, näiteks hämaras hakkab pildikvaliteet kiiresti kahanema, tundub, et oluliselt kiiremini kui Samsung Galaxy S8 või Huawei P10/Mate 9 puhul. Küll aga on Sony enda piltidele lisanud rohkem värve ja eemaldunud neutraalsusest. Tundub, et kasutajatele lihtsalt meelivad rohkem ülekrutitud värvidega fotod.

Ühest sekundist 960 kaadrit

Selle kaamera ägedaimaks asjaks on kahtlemata võimalus teha 960 kaadrit sekundis videot, eraldusvõimega 720p. Seda on võimalik teha küll väga lühikese aja jooksul ja protsessorist pigistab see välja viimase, mis saada. Viiesekundiline klipp katab murdosa sekundist, aga kui neid klippe teha neli-viis tükki ruttu järjest, siis jooksis lõpuks kaamerarakendus iga kord kokku.

Kui sinna vahele rohkem hingamisruumi jätta, siis telefon hätta ei jää. Videod aga on väga ägedad ja neid võib vaadata meie eraldi loost. Äge on sellega vihmas kaadreid püüda, sest see Sony telefon vähemalt IP68 veekindlusega, erinevalt odavamatest Sonydest. Küll aga vajab aegluubis video väga palju valgust ja siseruumides natukenegi nõrgema valgusega tuleb videopilt juba kohutavalt teraline.

4K-video salvestamise võimalus on samuti olemas ja hea uudis on see, et selle peale telefon põlema ei lähe. Proovisime teha 4K-videot 10 minutit järjest ja kuigi telefon andis hoiatuse, et seade võib üle kuumeneda, siis seda ei juhtunud.

Kõik see annab paraja põntsu akule. Kui ikka aegluubis videoga natukene pikemalt katsetada, siis telefoni ekraan on juba pikalt enne õhtupimedat kutu. Tavakasutuses, kui tegime kõike seda sama, mida niisama, siis polnud ühe päeva tööaega kättesaamine mingi probleem. Samas näitab mu enda Huawei Mate 9 õhtuks numbreid 50-60% kandis, kui Xperia XZs on kukkunud juba 20% juurde ja lunib juhet.

Konkurentidel on põhjust karta?

Sony on Xperia XZsi hinnastanud päris mõistlikult, 579 eurot pole liiga palju. Samas on Huawei värske P10 müügil 549 euroga, Samsungi eelmise aasta tippmudel Galaxy S7 maksab 469 ja S7 Edge 579 eurot. Ja need on brändid, millel on Eestis hetkelkõige rohkem turundusjõudu, peale selle, et telefonid ise ka on päris head.

Sonyl aga on paar eelist nende telefonide ees, alustades sellest samast aegluubis videost. Tõsi, sa mängid selle võimalusega tõenäoliselt alguses rohkem ja hiljem seda eriti tihti ei kasuta, kui esmane vaimustus on üle läinud. Aga selle kasutajaliides on silmasõbralik ja puhas, erinevalt Huaweist on see veekindel ja ka kaamera ise, koos kaameranupuga, on kindlalt tipus. Seega on Xperia XZs oma näilisest iseloomutusest ikkagi piisavalt ainulaadne telefon, millega teistest tippudest hetkel poodides eristuda. Sellepärast ma Xperia XZs-ile ka ostusoovituse annan. Kui hind veel natukene allapoole tuleks, siis kohe kahe käega.

sest kuigi see pole päris tipptelefon, on see mõistliku hinnaga ja ägeda aegluubis videovõimalusega.

Sony Xperia XZs

Hind579 eurot
Ekraan5,2tolline (1920 x 1080) IPS
KiibistikQualcomm Snapdragon 820 MSM8996
Mälu4 GB muutmälu, 32 GB sisemälu
Kaamera19 Mpx taga, 13 Mpx ees
Aku2900 mAh
OSAndroid 7.1.1
ÜhendusedUSB-C (USB 2.0), wifi ac db, Bluetooth, 3,5 mm, GPS, NFC, DLNA
Mõõtmed146 x 72 x 8,1 mm, 161 g
MuuIP68 veekindlus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.