6 kasulikku võimalust, millega e-residente nüüd ligi meelitatakse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
fullsizerender.jpg

Eesti e-residentsussai äsja aastaseks ja sellega seoses kuulutas projektijuht Kaspar Korjus välja kuus partnerit, kes e-residentidele oma teenuseid pakuvad. Siit peaks leidma nii praktilisi abivahendeid, aga ka kaudsemat kasu pakkuvaid võimalusi.

1. Teleport: koli, kuhu tahad

Endise Skype Eesti juhi Sten Tamkivi asutatud firma aitab inimesi “teleporteerumisel”. Tõsi, selle all ei mõelda küll füüsiliselt ruumi ühest punktist teise liikumist, vaid ühest maailma linnast teise kolimist. Teleport aitab võrrelda linnade elukvaliteeti, töökeskkonda ja muid näitajaid.

E-residentidele pakutakse Teleportis esialgu kinnitatud kasutaja märki – see näitab, et tegu on identifitseeritud kasutajaga. Tulevikus peaks e-residendid Teleporti teenuseid veel mugavamalt kasutada saama.

2. BitNation: virtuaalne riik

BitNationi olemus ja eesmärk on vast kõige rohkem segadust tekitanud. Põhimõtteliselt on tegu veebikeskkonna või tarkvaraga (seda saab kasutada nii veebis kui eraldi äpis), mis pakub riikidega sarnaseid teenuseid. Ent BitNationi puhul ei ole teenuste osutaja või registripidaja ükski organisatsioon, vaid need põhinevad blokiahelal.

Blokiahel on Bitcoiniga tuntuks saanud tehnoloogia, mis lubab infot hoida võltsimiskindlalt detsentraliseeritud ja krüpteeritud kujul.“Kui tänapäeval hoitakse andmeid serveris, siis blokiahel on jagatud andmekogum. Seda ei saa rünnata, aga seal ei saa ka andmeid muuta, kuna need on krüpteeringuga kaitstud. Mina usun, et see on järgmine suur asi,” selgitas Korjus.

“BitNation on üks teenusepakkuja selle peal, nende kaudu saab näiteks lepinguid allkirjastada. E-residentsus annab aganeile juurde Euroopa identiteedi,” ütles Korjus. Seega saavad e-residentsusega BitNationis oma lepinguid sõlmida kindla ja kontrollitud identiteediga inimesed.

“Tegelikult on BitNationis väga palju erinevaid teenuseid ja kõik need ei peagi olema üldse Eesti jurisdiktsiooniga seotud,” selgitas Korjus. Näiteks abiellusid 1. detsembril kaks baski,Edurne ja Mayel, BitNationi ja Eesti e-residentsuse egiidi all. Abielu registreeriti blokiahelas. “BitNation on neile, keda ei huvita ühegi “riigi” jurisdiktsioonis oma lepinguid sõlmida,” lisas Korjus.

3. eResNetwork: tulge üksteisega tutvuma

eResNetwork on, nagu nimigi viitab , e-residentidele mõeldud sotsiaalvõrgustik. Idee tehti teoks hiljuti Garage48 korraldatud hackathonil ja see on nüüd avatud.

eResNetwork näeb välja nagu foorum, kuhu aga ei pääse jutustama iga suvaline inimene, vaid kasutajad on tuvastatud ID-kaardi või e-residendi kaardiga. Juttu saab teha e-residentidele olulistel teemadel nagu Eestis äri avamine, maksuküsimused, e-teenused, või rääkida muust huvipakkuvast.

4. Nasdaq: aktsionärid e-residentideks

Nasdaq on turukapitalisatsioonilt maailma suuruselt teine börs, mis on ka Tallinna börsi omanik. Mõni aeg tagasi teatas Nasdaq, et asub Eestis välja töötama blokiahelal põhinevat tehnoloogiat aktsionäride üldkoosolekute korraldamiseks. Nüüd tuleb välja, et asjasse on segatud ka e-residentsus.

“Täpsemat on veel vara rääkida, aga kujutame ise ette tulevikku, kus iga väikeinvestor ja väikeosanik võiks saada samamoodi ettevõtte otsusest osa võtta nagu juhtkond,” selgitas Korjus.Kuigi ta ei saanud rohkem täpsustada, oleks e-residentsus ilmselt vahendiks, millega saavad aktsionärid börsifirmadega muretult ja mugavalt suhelda sõltumata sellest, kus nad maailmas asuvad. Plaanide teostumine võib võtta isegi kuni paar aastat.

5. Fundwise: ühisrahastusplatvorm startupidele

Fundwise onesimene osaluspõhine ühisrahastusplatvorm Baltikumis, nagu nad ise end tutvustavad. Fundwise’s tuuakse kokku ettevõtted, kes otsivad rahastust, ning inimesed, kes tahaksid oma raha firmadesse investeerida.

Keskkond näeb välja nagu IndieGoGo või Kickstarter – platvormid vidinate rahastamiseks. Fundwise’s on rahastust otsimas näiteks Eesti elektrijalgrataste tootja Ööbik, kes püüab koguda37 500 – 99 875 eurot. Igaüks saab osta ühe osa või rohkem, mille hind on 125 eurot. Kui lävendini jõutakse, saab Ööbik rahastuse, kui ei, saavad seni panustanud investorid raha tagasi.

E-residentsus võimaldab keskkonnal pakkuda turvalisi ja mugavaid digitaalseid teenuseid, mis tõstavad võrgus toimetamise usaldusväärsust.

6. Funderbeam

Eesti firma Funderbeam on seni pakkunud idufirmadeandmebaasi, kus potentsiaalsed investorid saavad ettevõtete käekäigul silma peal hoida.

Edasi on plaan pakkuda võimalus investeerimissündikaatide loomiseks. Sisuliselt tähendab see seda, et igaüks võib mõne startupi potentsiaali uskudes hakata selle investoriks. Vaja pole tingimata miljoneid, piisab ka väiksest osast, aga koos teiste sarnase huvilistega tekib korralik investeerimissündikaat.

Põhimõtteliselt loob Funderbeam viisi, kuidas rahastada väiksed, “päris” börsile veel mitte jõudnud ettevõtteid. Et oma esindusõigust mugavalt ja turvaliselt kasutada, võtabki Funderbeam kasutusele jällegi nii blokiahela tehnoloogia kui ka e-residentsuse platvormi.

E-residentsuse “äpipood” mitu korda suuremaks

Korjus nimetas senist partnerite nimekirja e-residentsuse “äpipoeks”. “Kui praegu on siin kuus nime, siis lähiajal on see kindlasti mitu korda suurem. "

"Meie üleskutse #estonianmafia-le – leidke ka seos e-residentsusega,” kutsus Korjus üles uusi ettevõtteid võimalust ära kasutama.

Avafoto: Kaspar Korjus tutvustab e-residentide "äpipood" (Hans Lõugas)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.