Kõnealune uus akt on e-privaatsuse määrus. “GDPR rääkis andmetest, mis on selgesti kirjeldatavad, olgu need tervise-, elukoha- või muud andmed, mis on püsivalt kirjeldatavad,” selgitas Lauristin. “Ent e-privaatsus puudutab kogu isikliku kommunikatsioonisisu, mida me tunneme kirjavahetussaladusena. See on see sama kirjavahetussaladus, aga laiendatud kõigile tänapäevastele suhtlusvahenditele, mis võivad hõlmata kirju, sõnumeid, pilte ja kõike muud.”
“Me peame kultuuriliselt täiesti vastuvõetamatuks, et postiljon loeb meie kirju – niikaua kui meil veel postiljone on. Täpselt sama eeldus on meil meilide ja muu kommunikatsiooni suhtes,” tõi Lauristin võrdluse. “See, kellega me räägime ja mida räägime, see on meie enda asi, eraelu asi, kui me ei juhtu seda tegema tööasjus.”
Uut e-privaatsuse määrust tehes püütaksegi selgeks teha, kus see privaatsuseprobleem täpselt on, sest vastus pole väga lihtne.
Määruse artikkel 5 ütleb küll ühemõtteliselt “elektroonilise side andmed on konfidentsiaalsed,” aga edasiste erandite ja lubade rägastik ütleb, et nii lihtne maailm ei ole. Näiteks võib andmeid töödelda nii tehniliselt teenuse pakkumiseks, turvalisuse või arveldamise nimel ja nii edasi. Aga edasi läheb ainult keerulisemaks.
“Kõige vaieldavamate küsimuste seas oli esimene küpsiste probleem. See oli kuum kartul,” ütles Lauristin.
Kuhu panna piir?
Küpsised ehk cookies on tehniline vahend, millega internetilehekülg saab kasutaja kohta tema enda arvutisse andmeid salvestada. Kõlab süütult? Mõte on selles, et näiteks e-postkasti korra sisse logides ja sinna hiljem tagasi pöördudes tunneks leht ära, et inimene on sisse logitud. Küpsistega saab salvestada kasutusajalugu, et inimene ei peaks igas teenuses kõike jälle nullist peale hakkama.