Elektritõukekas – kuidas trendika liikuriga sõita ja mida alustades vaja teada?

Xiaomi elektritõukekas on saadaval ka Elisa e-poes.Foto: Xiaomi

Elektritõukekas pole noorema kooliea mänguasi, vaid sellega liiguvad juba kõik – nii noored kui vanad, suured kui väikesed. E-tõuks sobib pühapäevaseks kruiisimiseks ja igapäevaseks töölesõiduks. See on selle suve trendiks kindlasti ja juba praegu on tänaval näha elektri jõul kulgejaid üsna tihti. Siin on mõned soovitused, mida silmas pidada, kui kavatsed ka seda liikumisviisi proovida.

  1. Sõiduulatus

Kuhu tahad elektritõukekaga jõuda? Kas naabertänaval poes käia või linna teise otsa iga päev tööle sõita? Mõlemad variandid on võimalikud, kui valid omale sobiva mudeli. Kuna meil on üsna lame maastik, siis võib tehnilistes andmetes välja pakutud ühe laadimisega sõidu-ulatus üsna tõele vastata, ehkki igaks juhuks võiksid 10-20% varu ka jätma, kui näiteks pikemaid otsi sõidad.

  1. Maksimaalne reisija kaal

Lastega pole probleemi – nad kannab iga ratas ära. Kuna aga enamasti soovitatakse elektritõukekat kõigile vanustele ja täiskasvanud on oluliselt suuremad ja raskemad, siis vaata tehnilistest andmetest järgi, kas sinu kaalu jaoks on ikka konkreetne mudel mõeldud. Tavaliselt on täiskasvanutele sobivad mudelid 100 kg või enama lubatud maksimaalse koormusega.

  1. Maksimaalne sõidukiirus

Seda valides pole mõtet pingutada kõige kiirema mudeli valimisega, sest kiirusega kasvavad ka turvaohud. 30 km/h kiirusel tõukeka pealt maha hüpates kukud üsna kindlasti ja saad viga, seega võiks piisav olla ka väiksem kiirus, näiteks 18-20 km/h. Linnas saab selle tempoga üsna kiiresti kohale. Suure osa ajast pead aga niikuinii jalakäijate vahel või ristmikel ikka aeglasemalt liikuma.

  1. Turvavarustus

Kiivri ja käe- ning põlvekaitsed võiksid kindlasti ise endale muretseda, kuid tõukekas pakub veel turvalisust suurendavaid lisasid.

Eesti oludes on väga vajalikud esi- ja tagatuli, et oleksid teistele nähtav. Esituli aitab muidugi ka endal pimedamal ajal mugavamalt kohale jõuda äärekivide ja aukude otsa põrkamata.

Pidurid võiksid olla kõigil ratastel ja kahesüsteemsed: regeneratiivsed ehk liikumisenergiat uuesti akudesse tagasi salvestavad ning mehaanilised ehk ketaspiduritega. See aitab kiiresti pidama saada.

  1. Ilmastikukindlus

Kui plaanid igapäevaselt elektritõukekaga liikuda, peaksid arvestama ka vihma kätte jäämise võimalusega. Isegi peale vihma, kui asfalt märg, peab tõukekas vastu pidama, seega võiks sellel olla kui mitte täielik veekindlus, siis vähemalt pritsme- ja veejoakindlus. IP54 standardile vastav tõuks peab vihmasabinas vastu, lausa lompi uputada aga ei ole hea.

  1. Kokkupandav ja kaasavõetav

Hea elektritõukekas võiks olla kokkupandav – nii saad selle alati kaasa võtta ka kontorisse, bussi või autosse. Laadija võiks samuti olla kerge ja väike, et saaks vahepeal kuskil kodust eemal kiirelt laadida. Aku saab enamasti täis vähem kui tööpäevaga, seega tööle jõudes võid panna elektritõukeka laadima ja kojuminekuks on aku jälle täis.

  1. Sujuv minek algaja jaoks

Paljudel elektritõukekatel on olemas ka säästurežiim, mis kulutab vähem akut, piirab maksimumkiirust ning aeglustab järske kiirendamisi ja pidurdamisi. See on lisaks aku säästmisele sobiv ka algajatele sõitjatele, vältides oskamatusest kukkumist. Samas jõuad niimoodi ühe laadimisega kaugemale ka.

  1. Kuidas juhtida?

Tavaliselt juhtimine käib kiirendusnupust: vajutad selle nii palju alla, kuni oled saavutanud sobiva kiiruse. Kiirendamiseks vajutad veel rohkem, aeglustamiseks lased nuppu natuke tagasi. Pidur on traditsiooniline – lenksu küljes oleva hoovaga, samamoodi nagu jalgratastel käsipidur.

Kust sellist liikurit saab?

Xiaomi mitmete auhindadega pärjatud elektritõukeratas Mi Electric Scooter on saadaval Elisa e-poes ja vastab kõigile turvalise ja mugava e-tõukeratta soovitustele: sellel on kokkupandav raam, mille võib kokku voltida kolme sekundiga, esituli valgustab ette kuni 6 meetrit ja pidurid on nii esi- kui tagarattal. Aku peab vastu ligi 30 km, seega Eestis võid ükskõik millises linnas rahulikult ühest linna otsast teise sõita.

Xiaomi maksimaalseks kiiruseks kogenud sõitja jaoks on 25 km/h, kuid energiasäästusrežiimis sõidab algajatele sobivalt kuni 18km/h ja sujuvamate kiirenduste-pidurdustega. Ilmastikukindlus IP54 kannatab vihma ja veejugasid, 280 Wh aku laeb end täis viie tunniga.

Välismaal rendi omale e-tõukekas

Kui oled välismaal, siis paljudes suurlinnades on olemas mitmeid e-tõukerataste renditeenuseid. See tähendab, et pead leidma mobiilist teenusepakkuja äpi, end seal ära registreerima, sisestama krediitkaardiandmed ja leidma lähima vaba tõukeka. Odavaimad teenused küsivad sõidu alustamise eest näiteks euro ja iga tunni eest veel mingi lisatasu sentides. Nii võid paari euroga suurlinnas oma sõidud omal käel ära teha. Lõpp-punktis võib ratta maha jätta, aga nii, et see ei segaks liiklust. Pariisis, Londonis, Madridis, Barcelonas, Frankfurdis, Prahas, Stockholmis, Brüsselis, Singapuris ja paljudes teistes suurlinnades on üks või mitu sellist teenusepakkujat olemas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.