Elisa soovitab: kuidas leevendada ilutulestikku kartva lemmiklooma hirmu?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aastavahetuse ja pühade-hooaja tähistamise osaks on traditsiooniliselt ilutulestik ja pauguraketid. Kuigi inimeste jaoks pakuvad need palju rõõmu ja loovad piduliku meeleolu, tekitavad need paljudes meie neljajalgsetes sõprades hoopis hirmu. Sel aastal Elisa Lemmiklooma äpiga turule tulnud Elisa toob välja mõned nõuanded, kuidas teha nii, et aastavahetus oleks rahulik sündmus ka lemmiku jaoks.

Varjupaikade MTÜ üldjuht Triinu Priks soovitab ilutulestikurohkel hooajal võtta koerad alati tuppa, proovida summutada õuest kostvaid pauke ja mitte pahandada koeraga, kui ta on hirmunud. „Lisaks võib proovida ka kliinikutes müüdavaid feromoone või kui asi väga hull, küsida loomaarstilt rahustava toimega preparaate. Loomade kiibistamine ja registris andmete värskena hoidmine on samuti iga loomaomaniku kohustus,“ sõnas Priks. Pikaaegse kogemusega Varjupaikade MTÜ üldjuht pani südamele, et koeri ei hoitaks ei aastavahetusel ega ka ühelgi muul ajal ketis.

Lisaks feromoonidele ja  preparaatidele võib proovida lemmikute lina või rätiku sisse mähkimist – nii tunnevad nad end turvaliselt. Loomapoodides on müügil ka spetsiaalsed vestid, mis avaldavad lemmiku kehale õrna survet ning mõjuvad rahustavalt. Enamus hirmunud lemmikud otsivad omanikega kontakti ning paitamine või omaniku läheduses olemine pakub neile samuti turvatunnet. Kindlasti aga peaks laskma lemmikul endal valida, kus ta soovib olla. Loomal peaks olema turvaline koht, kuhu varjuda, nagu näiteks pesa või puur.

Hirmunud loomad võivad paugutamise saginas segadusse sattuda ja kodust ära joosta. Sellisel juhul tekib otsene oht looma tervisele, sest lemmik võib joosta autoteele või jääda liiga kauaks külma kätte. Selleks, et olla kindel, et loom on turvaliselt kodus, tasub kaaluda spetsiaalset looma jälgimisteenust. Elisa Lemmiklooma väike jälgimisseade kinnitub looma kaelarihmale või traksidele ning annab otse äpist märguandega teada, kui pere neljajalgne liige kodust liiga kaugele uitama on läinud.

„Jälitusseadme aku peab vastavalt looma aktiivsusele vastu keskmiselt 4 päeva, vähemaktiivse looma puhul isegi nädala, sest looma uinudes läheb unerežiimile ka jälgimisseade. Kui lemmik lahkub koduks määratud piirkonnast saab omanik telefonile teate ja näeb äpist lemmiku teekonda ning asukohta, et pereliige kiiresti koju toimetada,“ kommenteeris Lemmiklooma teenuse plusse Elisa uute teenuste juht Kertu Kriisk.

Kõige lihtsam moodus, kuidas vähendada lemmikute stressi, on katta kinni aknad ning summutada ära paugutamise heli. Heli summutamiseks saab mängima panna lõõgastava muusika – ka lemmik saab siis nautida peomeeleolu ilma hirmuta.

„Kui omanik läheb Vabaduse väljakule ilutuletikku vaatama ja presidendi kõnet kuulama, tasub ka koju jäävale lemmikule meelelahutust jätta. Selleks sobivad kõige paremini arendavad maiuste või lihaga täidetud mänguasjad, mis annavad tegevust pikemaks ajaks,“ soovitas Kertu Kriisk.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.