Elisa blogi

Elisa: võrkude ja teenuste arendamises on tuleviku võtmeks masinõpe

Lähituleviku olulisemaid edasiminekuid telekomisektori võrkude ja teenuste arendamisel hakkavad suunama masinõppemudelid, kuna kasutajad tahavad aina personaalsemat lähenemist. Elisa koos oma koostööpartneri MindTitaniga korraldab 8. märtsil algava tehisintellekti-teemalise konverentsi North Star AI raames töötoa, kus püütaksegi leida lahendusi tehisintellekti rakendamiseks äris.

“Masinõpe (üldistatult tehisintellekt) loob eeldused orienteerumaks maailmas, milles kasutajate soovid ja tarbimisharjumused muutuvad päev-päevalt aina väljakutselisemateks,” ütles Elisa telekomivaldkonna juht Mailiis Ploomann. “Võrguettevõtte edu ja kliendirahulolu sõltub otseselt sellest, kui kiiresti ja efektiivselt suudetakse muutuvaid tarbimismustreid analüüsida, prognoosida ja neist järeldusi teha.”

8. märtsil kogunevad masinõppe ja tehisintellekti eksperdid ning visionäärid nii Eestist kui mujalt maailmast Kultuurikatlasse North Star AI konverentsile, kus päris-eluliste juhtumite ja õppetundide valguses otsitakse parimaid iseõppivaid mudeleid ja tehnoloogiaid erinevate tegevusalade ettevõtjatele.

North Star AI eestvedaja Triin Mahlakõiv ütles, et masinõpe ja tehisintellekti tähtsus tehnoloogiamaailmas jätkab kasvamist ja mängib meie endi eludes üha suuremat rolli.

“Ka Eesti tarbijad puutuvad kokku selliste tehnoloogiatega igapäevaselt läbi seadmete ja rakenduste näiteks taksot tellides, e-poodides ja finantsteenuseid kasutades. Masinõpe ja andmete töötlemine võimaldab muuta teenused ja tooted personaalsemaks ja selle kaudu inimesele väärtuslikumaks,” sõnas Triin Mahlakõiv. Konverentsi eestvedaja sõnul on neil tahe kuvada maailmale Eesti masinõppe kompetentsi ning kutsuda maailma tipud Eestisse kohale.

“Soovime North Star AI praktilistes töötubades leida vastuseid küsimustele, millised tehnoloogiad ja lähenemised viivad meid paremini homsesse ning kuidas rakendada tehisintellekt ja blockchain– ehk plokiahela tehnoloogia reaalsete äriküsimuste lahendamisse,” märkis Mahlakõiv.

Ploomanni sõnul on telekomidel värske kogemus sellest, kuidas ootamatult ja väga lühikese ajaga tekib võrkudele tohutu koormus ning seda korraga kümnetes tuhandetes linnades üle maailma, näiteks kui 2016. aasta suvel hakkasid miljonid kasutajad samaaegselt pokémone jahtima.

“Õnneks “tabasid” mobiilikasutajad üsna kiiresti piisaval hulgal pokémone ning koormused muutusid tagasi tavapäraseks, aga sel lühikesel ajaperioodil olid klientide ootused võrgule varasemaga võrreldes kordades suuremad,” kirjeldas Ploomann.

Kuigi pokémonide hullus taandus, siis sarnased väga kiiresti muutuvad olud on tegelikkuses igapäevane asi. “Nutiseadmete kasutajate nõudlikkus võrgu suhtes järgib Moore’i seaduspära ehk ootus on kiiruse kahekordistumisele sama hinnaga,” märkis Ploomann. “See trend kehtib nii globaalselt kui Eestis, mistõttu ka meie peame leidma moodused selles tulevikuvaates kõige efektiivsemalt toimida.”

Selleks, et anda veidi aimu, kuidas masinõppe mudelite abil võrguandmetega reaalset väärtust luua, korraldab Elisa koos oma koostööpartneri MindTitaniga konverentsi raames oma töötoa ja AI Challenge’i, kus kõikidel soovijatel on võimalus ise Elisa andmetega kätt proovida ning kolleegidega võisteldes oma oskused proovile panna.

Konverentsi esinejate seas on tehisintellekti valdkonna tunnustatud eestkõnelejad Travis Oliphant (SciPy, NumPy ja Numba looja, Anaconda juhatuse liige), Sayan Pathak (Microsofti peainsener ja masinõppe teadlane Washingtoni Ülikoolis), Mattias Nilsson (tehisintellekti uurija Rootsi Kaitseuuringute Agentuuris e. FOI´s), Habib Adam (andmeteadlane Transferwise´is), Ahti Heinla (Starshipi tegevjuht, tehnoloogiajuht ja asutaja), Maxim Orlovsky (AI ja plokiahela ekspert, Pandora Boxchain´i asutaja).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.