Sissejuhatus: mis on nutitelerite maailmas raketina taevasse lendav KODI ja mida sellega teha saab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
KODI - Android TV rakendus, mille sees on omakorda raendused.

Sony nutitelerite sees on Android, Androidi sees jooksevad äpid. Ja äppide sees võivad omakorda joosta lisaprogrammid. Selline ongi KODI – äppide äpp, millega saab oma telerisse juurde pea piiramatul hulgal saateid, muusikat ja filme.

KODI on avatud lähtekoodiga tasuta kodukinotarkvara. See tähendab, et igaüks saab seda tasuta kasutada ja vabalt täiendada. Loomulikult on loodud KODI-le ka loodud mitmeid tasuta lisasid, mida tasulistest rakendustest iga kord ei leia. Mõned balansseerivad ka legaalsuse piiril, nagu näiteks mitmesugused torrentipleierid (EXODUS).

Lisaks telerile saab meediat vaadata-kuulata KODI abil ka arvutist, telefonist ja tahvlist. Seega võib öelda, et KODI on tõesti kõik-ühes unelmate programm meediakasutajale nii kodus kui kaugemal. Ainuke probleem, mis selle tarkvaraga kaasas käib, on kohatine keeruline kasutajaliides koos lisamoodulitega, kuid natuke õppides saab ka sellest takistusest üle.

Meediakeskus, milleks KODI-t nimetatakse, mängib videoid, filme, muusikat, pakub ka mõnesid mänge ja esitab pildiprogramme. Lisaks Android TV-le on olemas klientprogrammid ka Linuxile, OS X-ile, Windowsile, iOS-ile ning tavalisele Androidile, mis jookseb tahvlites ja telefonides. Meediafaile võib maha mängida väliselt kõvakettalt, teleri mälust, kohalikus võrgus asuvatelt seadmetelt (arvutitest, meediakeskustest, tahvlitest) või ka alla laadida või striimida üle interneti.

Üks põnevamaid lisavõimalusi on aga KODI laiendid – nendega saab oma õhtud veelgi sisukamaks teha. Laiendid ehk pistikprogrammid pakuvad kõike alates ise koostatavatest teleprogrammidest kuni torrentifailide striimimiseni, ilma neid piraadina koju alla laadimata. Ka hulk Eesti meediat pakkuvaid pistikprogramme on olemas, mis näitavad Delfi saateid, TV3 seriaale, Postimehe spordiülekandeid või ERR-i arhiivimaterjale.

KODI avades on selle avamenüüs hulk valikuid. Vaatame, mida need kõik teevad.

Filmid

Kui kodus on filmikollektsioon kas võrgus asuvas arvutis, välisel kõvakettal või Blu-ray mängijas, saab KODI sealt filmide mahamängimisega hakkama. Toetatakse enamlevinud formaate: striimid, ISOd, 3D filmid, H.264 koodekid, HEVC, WEBM jne.

Teleseriaalid

KODI kogub ja organiseerib ka teleseriaalide kogu. Saab otsida nii üksikuid saateid kui hooaegu, mis varustatakse posteripiltidega, kui need on internetist saadaval. Samuti märgitakse ära juba vaadatud seriaalide osad ja luua saab, nagu muusika mahamängimise nimekirjades ka seriaalde pleiliste.

Muusikamängija

KODI mängib kõiki enamlevinud muusikaformaate – AAC, MP3, FLAC, OGG, WAV, WMA. Koostada saab mahamängimise nimekirju, lisada märksõnu, otsida jne. Nn tarka mahamängimise nimekirja saab lisada lugusid, luues nende sorteerimiseks reegleid. KODI otsib muusikafailide seast ise sobivad lood ja järjestab need vastavalt etteantud reeglitele.

TV otsepilt

KODI vahendusel saab ka üle maailma erinevaid telekanaleid otse vaja. See aga nõuab vastavat brauseriliidest. Kui on huvi (valdavalt Ameerika) telekanalite vastu, leiab siit igasuguseid kanaleid ja neid saab ka salvestada – nii automaatselt kui käsitsi.

Raadio

Nii nagu telekanalite otsepilt, nii pakub KODI raadiosektsioon välja hulga maailma raadioid. Saateid saab samamoodi salvestada ning kogu kasutajaliides on TV omaga üsna sarnane, vaid pilti ei esitata.

Pildid

KODI-st piisab ka oma pildialbumi organiseerimiseks. Pilte saab lehitseda kataloogivaates või esitada slaidiseansina, otsida ja sorteerida.

Lisandid

Eesti vaataja jaoks on kindlasti kõige huvitavamad lisandprogrammid, sest siit leiab teenuseid ka Eesti telekanalitest. Lisandeid on tohutu hulk ja neist saab ülevaate KODI kodulehe vastavast sektsioonist.

Huvitavad videoteemalised lisandprogrammid on näiteks EXODUS (otsib torrentifaile ja striimib neid üle interneti telerisse koos subtiitritega), Silent Hunter (striimib 4K-filme), TV3 Play (TV3 seriaalid ja salvestatud saated), ERR (ERR-i arhiivist avalikult vaadatavad saated ja filmid), ETV (ETV, ETV2, ETV+ arhiiv ja otsepilt), Postimees (valdavalt spordiülekanded), Delfi (kõik Delfi TV saated sorteerituna ja arhiivina) ning Kanal2 (osa Kanal 2 saadetest, arhiiv paarist viimasest aastast).

Lisandite installimine on lihtne – tuleb vaid Add-ons menüüst minna vajalikku otsima, siis välja valida ja installida.

Pult

Kui tahad täiuslikumat juhtimisvõimalust kui teleripuldil, saad oma tahvlist või telefonist teha veel ka KODI kaugjuhtimispuldi. See aitab mugavamalt teksti sisestada ja menüüdes liikuda, äpp on saadaval nii Androidile kui IOS-ile.

Kuidas KODI-t installida ja mida sellega täpsemalt teha, sellest kirjutame lähemal ajal järgmistes artiklites.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.