Teadus ja tulevik

Uskumatu video: tehnikahuvilisest sisulooja ehitas maole robotjalad

Maole jalad? Juutuuberist sisulooja Allen Pani jaoks pole see mingi küsimus.Foto: kuvatõmmis

Kas teadsid, et kunagi oli madudel neli jalga ning nad ei pidanudki ringiliikumiseks roomama? YouTube’i sisulooja Allen Pan otsustas madudele kõndimisvõime tagasi anda ning ehitas selleks puhuks roboti, mis võimaldab roomajaga soovi korral isegi koos jalutamas käia.

Kunagi oli madudel neli töötavat jalga

Pani sõnul ruttavad inimesed kohe appi, kui juttu on kõndimisvõime kaotanud koerast, kassist või mõnest teisest koduloomast, ent tema idee tõukus sellest, et evolutsiooni käigus on maod jalgadest ebaõiglasel moel ilma jäänud.

Teadlaste hinnangul võis sellel taandarengul olla siiski konkreetne põhjus: näiteks võisid just jalad takistada madudel ujumast, raskendada liikumist või urgude kaevamist.

Niisiis otsustas YouTube’i videote looja Allen Pan madudele “teene” teha, neile kaotatud jalad tagasi anda. Selleks töötas ta neljajalgse roboti kallal, võttes programmeerimisel ja kentsaka objekti ehitamisel eeskuju teiste roomajate naturaalsest liikumisest. Nelja robotjalga ühendab omakorda pikk läbipaistev silinder, kuhu asetati hiljem madu ise.

Stressis madu pole võimalik eksperimenti kaasata

Katsetuste käigus tegi sisulooja koostööd madude eksperdiga veendumaks, et madu ei saa eksperimendi käigus viga ning ka sisulooja ise jääb terveks. Samuti oli madu lihtne katsetesse kaasata põhjusel, et ärritunud isend keerab end s-kujuliselt rõngasse. Rahulik madu on aga seevastu lõdvestunud ning roomab pikaks sirutatuna, mis omakorda võimaldab tal edukalt silindrisse pääseda.

Üheskoos eksperdiga leitigi madude seast sobiv kandidaat eksperimendi läbiviimiseks. Ehkki roomajat tuli silindrisse minemiseks alguses veidi meelitada, roomas ta sinna lõpuks vabatahtlikult ning katsetus võiski alata.

Nii Allen Pani kui maoomaniku üllatuseks tundis madu end jalgadel väga hästi ega kiirustanud silindrist lahkumisega.

Vaata põnevat eksperimenti lähemalt videost:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.