Jälle torm tulekul! Viis soovitust, kuidas seekord paremini valmis olla

Kuidas tagada ühendus ka tormi ajal?Foto: Shutterstock

Pole eelmisest Eestit räsinud sügistormist möödas poolt nädalatki, kui juba hoiatatakse järgmise eest. Keskkonnaagentuur on andnud täna ööseks järjekordse hoiatuse erakordselt tugeva tuule tõttu. Sünoptik Kairo Kiitsaku sõnul tuleb tormituulega päevi sel nädalal ridamisi, vahendas Maaleht.

Üha sagedamini esinevad tugevad tormituuled toovad kaasa elektrikatkestusi ja mõjutavad mobiiliteenuste kvaliteeti. Möödunud laupäeva õhtul oli Elektrilevi andmetel tipphetkel vooluta ligi 52 000 majapidamist. Selleks et tagada ühendus ka tormi ajal, toob Tele2 tehnoloogiadirektor Tanel Sarri välja viis head soovitust.

1. Lae täis mobiiltelefoni aku ja akupank

Tormiks ja võimalikuks elektrikatkestuseks valmistudes on esmatähtis laadida täis mobiiltelefoni aku. Täis laetud aku aitab olla valmis ootamatuteks olukordadeks ka siis, kui elektrikatkestus peaks kestma oodatust kauem. Lisaks tasub soetada endale akupank ning teha kindlaks, et ka see on täis laetud – nii saab telefoni laadida ka siis, kui elektrit pole.

2. Sulge ebavajalikud rakendused

Elektrikatkestuse ajal on oluline säästa mobiiltelefoni akut. Näiteks tuleks vältida pidevat interneti ja akut kiirelt tühjendavate rakenduste kasutamist. Samuti soovitame sulgeda mittevajalikud rakendused, mis kasutavad mobiiltelefoni akut uuenduste tegemiseks ka siis, kui neid parasjagu aktiivselt ei kasuta. Lisaks tasub välja lülitada mobiilne andmeside, kui seda parasjagu vaja ei lähe. Nende nippide abil saab pikendada aku kestvust ja tagada, et telefon on olemas just siis, kui seda kõige enam vaja on – oluliste kõnede tegemiseks ja hädaolukorras suhtlemiseks.

3. Jäta kõned hädaolukorraks

Meie andmed näitavad, et elektrikatkestuste ajal suureneb võrgukoormus ning see võib omakorda mõjutada mobiilside kvaliteeti. Selleks et aidata vähendada võrgukoormust, tasub kaaluda, kas kõne tegemine on hädavajalik või mitte. Kui ei ole, tasub lähedastega ühendust hoides eelistada sõnumite saatmist SMS-i või mobiilirakenduste kaudu. Sõnumite saatmine vähendab kõnekoormust ning aitab kaasa stabiilsemale sidevõrgule.

Soovitusi jagab Tele2 tehnoloogiadirektor Tanel Sarri.

4. Hoia raadio käepärast

Selleks et olla hädaolukorras hästi informeeritud, tasub tormi ajal enda läheduses hoida töötavat raadiot. Raadio võimaldab saada värsket infot tormi arengute ja ohtude kohta. Päevakajaline info annab juhiseid hädaolukorras käitumise, aga ka näiteks evakuatsiooni- ja varjupaikade kohta. Enne tormi tasub veenduda, et raadiol oleks piisavalt laetud aku või töötavad patareid, et see töötaks ka siis, kui elektrit ei ole. 

5. Ole valmis sidekatkestuseks

Kuigi mobiilsideoperaatorid teevad kõik endast oleneva, et tagada toimiv telefoni- ja internetiühendus ka tormi ajal, võib siiski ette tulla ajutisi katkestusi. Nii tasub valmis olla selleks, kui mobiilsideühendus peaks katkema. Ühenduse hoidmiseks on heaks abiliseks alternatiivne sidevõrk: näiteks fix või satelliitinternet, lisaks kodune lauatelefon või raadioside ühendus.

Kokkuvõttes on kõige olulisem võtta tormihoiatusi tõsiselt ning teha ettevalmistusi võimalikeks elektrikatkestusteks, et tagada mobiilside ühendus nii lähedastega kui ka hädaolukordades. Mis toimub telekomifirma “köögipoolel”, kui tormiga elekter ära läheb, sellest oleme blogis varem kirjutanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.