Viienda generatsiooni mobiilside ehk 5G on kõige paindlikum ja võimekam hetkel kliendini jõudev tehnoloogia. Selleks, et juba täna end 5G võrku ühendada, on lisaks 5G levialale vaja ka seda toetavaid seadmeid. Käime üle põhitõed, mida peaksid teadma, kui koju uue ruuteri plaanid tuua – milline seade valida, kuidas seda paigutada ja miks on tähtis enne otsuse tegemist levikaarti vaadata?
Kuidas valida sise- või väliruuter?
“Kui räägime kodusest kasutusest, katab julgelt 90 protsendil vajaduse ära tavaline siseruuter,” sõnab Tele2 internetiteenuse ärijuht Linda Marie Ormus. Sise- ehk toaruuteri tööpõhimõte on lihtne: paned sellesse SIM-kaardi, ühendad vooluvõrguga ja netiavarused ongi valla. Nii nagu oli 4G-ga, on ka 5G-ga, ainult ühenduse kiirus on teine. “Kui elad piirkonnas, kus levi on hea, on okei võtta täiesti tavaline siseruuter,” kinnitab Ormus.
Ülejäänud kümne protsendiga peab juba natuke rohkem vaatama, kuidas parim levi kätte saada. Siis tulevadki mängu väliruuterid.
Kui elad maal või linnast eemal eramajas ja oled tähele pannud, et mobiilse interneti kiirus on just toas aeglasevõitu, tasub kaaluda väliruuteri kasutamist. Nagu nimetuski vihjab, asub see õues ja seetõttu saab sellega otse õhust kätte vähemate segajatega ja kvaliteetsema signaali. Selle tulemusena on mobiilse interneti kiirus ja kvaliteet parem.
“Väliruuterit on vaja siis, kui mastid on väga kaugel või elad kohas, kus netikasutus on suur. Väliruuteriga saad ennast suunata kõige lähema signaaliandja poole,” selgitab Ormus.
Kui sul pole aimugi, kas sinu kodukohas on levi hea või halb, saad seda üle kontrollida Tele2 levikaardilt. “Kui selle info saad kätte, on juba lihtsam minna endale seadet valima,” sõnab Ormus.
Kuidas kinnitada väliruuterit?
Millise seina külge väliruuter kinnitada, seda saab samuti otsustada levikaardi järgi. “Ruuter tuleb panna selle ilmakaare suunas oleva seina külge, kus on lähim ja parimat signaali andev tugijaam,” ütleb Ormus. Enne väliruuteri kruvimist maja seina külge tasub kontrollida, kas saavutatav kiirus on sinu jaoks sobiv või mitte. Kui mitte, tasub muuta ruuteri asukohta või kõrgust.
Et internet õuest tuppa jõuaks, tuleb väliruuter (õigemini välimodem) ühendada toas asuva Wi-Fi-ruuteriga. Selle tulemusena tekib uus Wi-Fi võrk.
“Meie pakettidega tulevad kõik vajalikud seadmed kaasa, mis tähendab, et klient ei pea pead vaevama, kas on hea seade või mitte – oleme selle töö tema eest ära teinud ja selle kvaliteedis veendunud,” sõnab Ormus.
Siseruuteri paigutus on tähtsam, kui arvata võiks
Levi pole aga alati nõrk sellepärast, et mast on kodust kaugel – mõnikord on ruuter toas lihtsalt kehvasti paigutatud. Selle mure lahendamiseks on kõvasti lihtsamaid lahendusi kui majaseina külge väliruuteri kruvimine (õigupoolest see ka ei aitaks, kui toaruuter ise on valesti paigutatud).
“Olen uusarendustes märganud, et kaablid ja seadmed peidetakse ära – inimestele läheb peale n-ö clean look. See on ilus küll, aga tihtipeale on kohad, kuhu ruutereid topitakse, signaali levi mõttes väga kehvad,” sõnab Ormus. Kuhugi kapisügavustesse peidetud ruuteriga eriti kaugele ei purjeta.
Toaruuter tuleks paigaldada aknalauale või aknale võimalikult lähedale, et ta saaks lähedal asuvast tugijaamast kõige parema otsese signaali kätte. Läbi akna tuleb signaal tugevamini kui läbi paksu seina. “Optimaalne on alati teada, kus on sulle lähim signaalipunkt. Üldjuhul on mastipoolse akna juures kõige kindlam koht,” ütleb Tele2 internetiteenuse ärijuht. Siin tuleb jälle appi levikaart, kust saab üle vaadata, millises suunas vaatava akna peale ruuter paigutada tuleks.
Lisaks tuleks elukohas leida võimalikult tsentraalne koht, et Wi-Fi igasse kodu nurka leviks. Mida kaugemale ruuterist lähme, seda nõrgemaks muutub signaal ruuteri ja seadme vahel. 5G puhul tuleb arvestada, et see läbi seinte hästi ei levi.
Nagu elektroonikaseadmetega ikka, soovitab Ormus ka ruuterile teha vahel restarti. “Kui tekib olukord, kus levi kadus järsku ära või signaal läks halvaks, siis restart aitab. Kui nuppe ei taha vajutada, siis piisab sellest, kui võtad ruuteri vooluvõrgust välja, ootad vähemalt pool minutit ja siis ühendad vooluvõrku tagasi,” õpetab Tele2 internetiteenuse ärijuht.
Miks peaks ostma 5G ruuteri?
Kui täna on vajadus uue seadme ostuks, siis tulevikku arvestades tasuks soetada 5G võimekusega ruuter. Kui kodus või kontoris on Wi-Fi loodud läbi 5G ruuteri, saavad seda võrku kasutada kõik ühendust toetavad seadmed. Selle jaoks ei pea telefon, arvuti või muu seade 5G mobiilside võrku toetama. Probleem võib tekkida ainult väga vanade seadmetega, mis ei toeta uuemaid Wi-Fi standardeid või 5G võrgusagedust.
Ka uued seadmed suudavad lisaks 5G võrgule töötada eelmiste põlvkondade võrkudes. Veelgi enam, 5G seadmed saavutavad 4G samaaegse kasutuse abil veelgi suuremaid allalaadimiskiiruseid.
Ormuse sõnul on 5G esimene mobiilne tehnoloogia, mis hakkab tugevalt konkureerima traditsioonilise püsiühendusega – kui püsiühendusega peab kaabel alati kohale jooksma, siis 5G tagab meeletult suured kiirused ka läbi õhu. Otsenähtavuse korral 5G mastiga saab luua stabiilse ühenduse.
Kuna 5G levib palju kõrgemal sagedusel kui 4G, ei tule signaal läbi seinte tuppa nii kergelt kui madalamal sagedusel. Signaali püüavad kinni välimodemid või -antennid. “Hästi toimivaks ühenduseks on lisaks vaja ka seadmeid tuppa sisse, mis aitavad Wi-Fi ja ülejäänud võrgu tekitada. Näiteks on niisugune komplekt Nokia FastMile’i ruuter, mis on üks turu parimaid. Selle toa sisemiseks osaks on Plume SuperPod ™, mis tekitab sulle koju levi ja turvalise võrgu. Meie teenustes on kiireks ja turvaliseks ühenduseks vajalikud seadmed juba netiga kokku komplekteeritud ning olemas täislahendusena,” räägib Tele2 internetiteenuse ärijuht.
“Mida rohkem me 5G võrku panustame, seda kiiremini jõuab kõrge kvaliteediga internet kohtadesse, kuhu praegu pole kaablid ulatunud,” sõnab Ormus. Tele2 on tänavu Eesti äri arendamisse investeerinud juba ligi 11 miljonit eurot, sellest suurema osa ongi moodustanud panus 5G võrgu arendusse.
Milline seade valida?
Kui rääkida konkreetse seadme valikust, on Eestis sellega reeglina lihtne. “Meie turul pole tavaliselt muret, et peab valima sadade või tuhandete ruuterite seast ja ise otsustama, mis on parim. Enamasti on operaatoritel tehtud eelvalik, mille puhul on kindel, et seade töötab ja tagab piisava kvaliteedi. Enamik operaatorite müüdavatest ruuteritest töötavad kõikides võrkudes, mis meil Eestis on,” sõnab Ormus.
Üldiselt sõltub ruuteri valik tarbimisvajadusest. “Kui on väga nõrk Wi-Fi ruuter, siis 20 kasutajale see vastu ei pea. Aga kui kasutad kodus läpakat, et teha kodukontorit, siis sobib 90% ruuteritest,” ütleb Ormus.
Enne ruuteri valimist tasub konsulteerida Tele2 spetsialistiga, kes aitab välja valida sulle parima lahenduse. Selleks jäta enda kontakt SIIA ja lisa sinna, millisele aadressile ühendust soovid.