iPhone 15 test – kuidas üles haibitud uuendused päriselt tunduvad?

Tänu USB-C laadimispesale ei pea varsti enam kunagi kuulma küsimust: "Kuulge, kas kellelgi iPhone'i laadijat on?"Foto: Shutterstock

Uhiuus iPhone on lõpuks lettidel ja kiirematel juba nädala jagu käes. Kas uue mudeli kõige suurem väärtus on universaalne USB-C laadija pesa või on 15. seerial pakkuda midagi enamat?

Euroopa Liidus võeti mullu vastu seadus, mille kohaselt peavad kõik EL-is müüdavad nutitelefonid olema tulevikus USB-C pesaga. Niisiis ei peaks tulevikus igal telefonil enam laadijat karbis olema, kuna uuel omanikul on vajalik laadija ilmselt juba kodus olemas. Uus seadus peaks Euroopa Liidu elanikele säästma 250 miljonit eurot aastas ning vältima umbes 11 000 tonni elektroonikajäätmete teket.

Nüüdseks ongi tulevik pärale jõudnud. Kui iPhone 15 Plusi karp lahti teha, vaatab kõigepealt vastu muidugi telefon, siis väike metallist jublakas, millega SIM-kaardi ava lahti saada, ning üks juhe, mõlemalt poolt USB-C otsaga. Adapter peab igaühel endal olemas olema, või siis saab juhtme sülearvutisse torgata. Varem oli Apple’i toodetel Lightning pesa, nii et eelmiste mudelite laadijatega 15. seeriat enam laadida ei saa. Androidi kasutaja vaatest tundub see kõik muidugi absurdne, kuna universaalne USB-C laadimisauk on olnud normaalsus juba kümmekond aastat.

Positiivse külje pealt – varsti ei pea seltskonnas enam kunagi kuulma: “Kuule, kas kellelgi iPhone’i laadijat on?” Samsungi laadija laeb su 15 Plusi täpselt sama hästi täis.

Apple’i fännile on ilmselt oluline ka teadmine, et uus USB-C pistik võimaldab telefoni laadida sama kaabliga, mida kasutad MacBooki või iPadi laadimiseks. Kokkuvõtteks on Apple’i edasiminek loomulikult tervitatav, aga medalit veel selle eest ei annaks.

iPhone 15-ga kaasa tulev laadimiskaabel on ka uuest materjalist, nii et peab teoorias paremini vastu kui varasemad, mis kippusid kiirelt ära murduma.Foto: Shutterstock

Aku kestab küll, aga mitte nii kaua kui Samsungil

Mida uuel iPhone’il veel pakkuda on? Pealtnäha seade eelmisest kuigi palju ei erine, nagu viimaste mudelitega ikka on olnud. Õnneks on meile lapsest saadik õpetatud, et tähtis pole mitte välimine, vaid sisemine ilu. Selle poolest teeb 15 Plus täitsa mitu arvestatavat sammu eelkäijast edasi.

Jõudlushüpe A15 Bionicu kiibistikult A16 Bionicule on märkimisväärne, uus OLED-paneel heledam, täislaadimine nüüd tunduvalt kiirem ning ka aku tööiga pikem. Tomsguide.com kirjutab, et kuigi uue mudeli aku on ainult natuke suurem (3,349 mAh võrreldes varasema 3,279 mAh-ga), kestab see kõvasti kauem. Aku testis kestis iPhone 15 (mitte Plus) 11 tundi ja viis minutit, mis on umbes poolteise tunni võrra kauem iPhone 14-st.

Võrdluseks Samsungi kõige kõvem mudel Galaxy S23 kestis samas testis siiski sutsu kauem, 11 tundi ja 20 minutit, kui ekraan oli lülitatud 60 Hz värskendussageduse peale. Ka iPhone 15 värskendussagedus on 60 Hz, st ekraani värskendatakse 60 korda sekundis.

Kui valid telefoni aku kestuse järgi, soovitab Tom’s Guide valida iPhone 15 Plus või Pro Max mudeli, mis kestavad mõlemad üle 14 tunni. Hind on muidugi ka sellevõrra krõbedam.

Kas iPhone’i kaameral on veel kuskile areneda?

Veel üks näitaja, millele telefoni valikul suurt tähelepanu pööratakse, on kaamera. Selles vallas pole Apple’il enam erilist innovatsiooni ette näidata, kuna iPhone’id on nagunii tuntud suurepärase kaamerapildi poolest. Erandiks pole ka 15.

Reklaamitakse küll, et 48MP põhikaamera pildistab nüüd ülikõrge eraldusvõimega ja imekauneid pilte on teha lihtsam kui kunagi varem – eriti hästi peaks vahet näha olema päevavalguses ja hämaras pildistades –, aga olgu siinkohal oma silm kuningas.

Siin on kaks pilti, üks tehtud iPhone 14 Plusi ja teine 15 Plusiga. Kas keegi oskab ära arvata, kumb on kumb?

Üks suur pluss kaamera juures ikkagi on. Nagu ka eelmisel mudelil, on iPhone 15 ja 15 Plusil kaks kaamerat: mainitud 48MP põhikaamera ja ülilainurk (see “üli” on tähtis, kuna juba põhikaamera on suht lai ja tekitab kohati ebaloomuliku efekti). Põhikaameral on aga nüüdsest ka 2x suumi variant, mis teeb igasuguse pildistamise kohe palju paindlikumaks – justkui oleks telefonil kolm objektiivi. Loomulikult sai sisse suumida ka varem, aga sellega koos kukkus kohe ka kvaliteet.

Jutu illustreerimiseks pildiseeria, mis näitab, kui erinevalt täpselt sama asja 15 Plusi kahe objektiiviga jäädvustada saab (ja kui palju naturaalsemalt mõjub 2x suumi võimalus).

Kokkuvõttes pole iPhone 15 Plus midagi enneolematut, aga paigalseisust rääkida ka ei saa – innovatsiooni võidujooks ei ole enam kindlasti nii kiire kui kümmekond aastat tagasi, aga see ei tähenda, et üldse edasiminekut poleks. USB-C laadija on Apple’i jaoks loomulikult suur samm, mis tõmbab tähelepanu, aga selle taustal on pisut väiksemad, ent samuti märgatavad sammud tehtud aku kestuse ja kaamera osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.