Tuleviku linn

Amsterdamis pannakse proovile elektrilised jäätmekogumispaadid

Foto: City of Amsterdam.

Hollandi pealinnas Amsterdamis katsetatakse elektri jõul töötavaid prügikogumispaate, eesmärgiga piirata tihedas kesklinnas prügiautode liikumist ning vähendada raskeveokite poolt tekitatud kahjustusi sildadele ja kanalite seintele. 

Poole aasta pikkune test viiakse läbi punaste laternate (Wallen) ja Nieuwmarkti piirkonnas. 

Iga esmaspäeva ja neljapäeva hommikul korjavad jäätmekogujad tänavatelt prügi kokku ning viskavad kotid üle kanali serva otse paatidesse. Seejärel toimetavad paadid prügi keskpäeva paiku edasi jäätmekäitlusettevõttesse. 

Nutikas jäätmekäitlus

Amsterdami jäätmesüsteemi kuuluvad ka nutikad maa-alused prügikonteinerid. Mõni linna nutikas prügikast annab automaatselt teada, kui on täis saanud. 

“Mõnel pool kesklinnas pole ruumipuuduse tõttu võimalik maa-aluseid jäätmemahuteid paigaldada. Samuti on tänavate all palju kaableid ning lisaks on kanali seinad liiga nõrgad, mis tähendab, et rasked prügiautod ei saa nii hõlpsasti kanali äärest jäätmeid peale võtta,” kirjutati pressiteates

“Otsime alternatiive ja teeme järgmise aasta jooksul erinevaid katseid. See projekt koos jäätmete kogumise paatidega on üks nendest.”

Katseperioodil uurib linn elanikelt, kuidas nad on rahul tulemustega ning milline on olnud nende senine kogemus. 

Kuue kuu pärast otsustatakse, kas Walleni ja Nieuwmarkti piirkonnas jätkatakse jäätmete kogumist paatidega ning kas katset saab laiendada ka linna teistesse piirkondadesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.