Käi jala! Suurbritannia arstid määravad patsientidele edaspidi sootuks teistsugust ravi

Jalutamine või rattasõit pole enam pelgalt soe soovitus: nüüd võivad Suubritannia arstid selle sulle "välja kirjutada".Foto: Shutterstock

Teadusuuringud kinnitavad, et just füüsiline aktiivsus ja tervislikud eluviisid aitavad ennetada ja ära hoida haigestumise erinevatesse südame-veresoonkonna haigustesse, 2. tüüpi diabeeti või teatud vähivormidesse.

Suurbritannia on selle teadmise praktikasse viinud: edaspidi on arstidel luba määrata patsiendile ravi: “sotsiaalne retsept” ehk näiteks jalutamine, matkamine või rattasõit, seda kõike rahva parema tervise nimel, kirjutab Daily Mail.

Inimestel peab olema mugav liigelda

Pilootprojekti eesmärk on vähendada Suurbritannia Riikliku Tervishoiuteenistuse (NHS) kasvavat koormat, aga ka autoliiklusest tingitud negatiivseid mõjusid. Selle asemel, et istuda lühikese teeotsa läbimiseks autosse, võiks seega mõelda tervisesõbralikematele alternatiividele, kuna just liikumisel on meie vaimsele ja füüsilisele tervisele positiivne mõju.

Suurbritannia transpordiamet on omavalitsustele eraldanud 12,7 miljonit naela just selleks, et kohalikul tasandil loodaks uusi võimalusi ühiseks treeninguks rattal või jalgsi. Samuti soovitakse arendada tasuta rattarendi teenuseid, et kaherattalised oleksid inimestele kättesaadavamad.

Tulemusi monitooritakse hoolega

Valitsuse sõnul on väga oluline, et erinevate teenuste kõrval areneks ka kohalik infrastruktuur, et inimestel oleks turvaline ja mugav jalgrattaga sõita või linnakeskkonnas jalutada. Pilootprojekti tegevusi viiakse läbi 2025. aastani erinevates Suurbritannia piirkondades, sealhulgas näiteks Bathis, Cornwallis, Nottinghamis ja Plymouthis.

Ka Suurbritannia terviseministri Maria Caulfieldi sõnul on aktiivsel eluviisil väga palju eeliseid. “Sel on positiivne mõju nii meie vaimsele kui füüsilisele tervisele, samuti aitab liikumine vähendada stressi ning ennetada südame-veresoonkonna haiguseid ja ülekaalulisust,” märkis ta.

Siiski ei piirdu jalutamine või rattasõit pelgalt arstipoolse soovitusega: kui arst määrab patsiendile nn “sotsiaalse retsepti”, monitooritakse selle mõju inimeste tervisele ning selgitatakse välja, kas see võiks lühendada näiteks pikki ravijärjekordi. Järeldusi pilootprojekti õnnestumise kohta tehakse pärast 2025. aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.