Tuleviku linn

Revolutsioon ehituses: teadlased leiutasid baktereid sisaldava targa ehitusmaterjali

Ameerika teadlased leiutasid iseparaneva ehitusmaterjali, mida võiks tulevikus kasutada betooni asemel (Foto: Boulderi Colorado Ülikool)

Ameerika Ühendriikides asuva Boulderi Colorado Ülikooli inseneri- ja rakendusteaduste kolledži teadurid on loonud uuendusliku, tsüanobakterit sünekokokki sisaldava ehitusmaterjali, mis oskab end ise parandada. Tulevikus soovitakse materjal võtta kasutusele betooni asemel.

Materjal parandab end ise

Teadlaste sõnul on vastloodud ehitusmaterjal betoonist keskkonnasõbralikum, kuna selle valmistamiseks kulub vähe energiat. Lisaks on materjalil võime tekkinud praod ise parandada, imada õhust enesesse mürkaineid ning koguni helendada kui vaja. Boulderi Colorado ülikooli teadusmeeskond usub, et nende töö sillutab teed uute innovaatiliste ehituskonstruktsioonide loomisele.

Uuringu aluseks on tsüanobakterid

Wil Srubar, üks uuringu juhtidest, selgitab, et teadustöö jaoks segati tsüanobakterite mass kokku liiva ning želatiiniga ja pandi juurde veidi toitaineid. Saadud segu valati vormi, kus fotosünteesivad bakterid tootsid soojuse ja päikesevalguse mõjul kaltsiumkarbonaadi kristalle, mis sidusid liivaterad kokku. Seejärel mass jahutati ning see muutus želatiini toimel geeliks ja tahkestus. Tulemuseks oli kivistunud, betoonist pisut pehmem ehitusmördile sarnanev materjal.

Teadlased kinntiavad, et saadud betoonisarnane materjal on põhimõtteliselt võimeline ka “paljunema” ehk enesesse tekkinud praegusid tervendama. Pärast laboris valmistatud tellise pooleks lõikamist “kasvas” tükkidest nimelt kaks terviklikku tellist, kui massi lisaliiva ning želatiini lisamisega veidi järele aidati.

Materjali arendatakse edasi

Uurimistöö on veel väga varases etapis ning ehitusinseneride heakskiidu pälvimiseks tuleb kõrvaldada mõningad puudused. Üks oluline puudujääk on näiteks see, et tsüanobakterid vajavad elus püsimiseks niiskust. Seega püütakse mikroobe geneetiliselt muundada, et materjal oleks vastupidav ka kuivades oludes.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.