Teadlased lõid süsteemi, mis suudab inimese mõtted tekstiks muuta

Inimaju. Pilt on illustratiivne.Foto: Scanpix/Reuters/Neil Hall.

Teadlased on leiutanud lahenduse, mis võimaldab arvutil aru saada, mida inimene öelda tahab ja muuta see arusaadavaks tekstiks, kirjutab The Guardian.

Päris sõna-sõnalt arvuti mõtteid ei tõlgi – peamiselt suudavad teadlased teha vahet ette määratud lausete vahel. Seega peab arvuti enne teadma võimalikke vastusevariante, mida inimene öelda tahab, aga hetkel ei tea ta just paljusid variante.

California ülikooli teadlased paigutasid kolme vabatahtlikust epilepsiapatsiendi ajule nädalaks ajaks sensorid, mõõtes nende ajutegevust hetkel, mil nad kindlaks määratud lauseid ütlema hakkasid. Kõik patsiendid olid kõnevõimelised.

Teadlased palusid neil vastata üheksale küsimuste grupile ette määratud 24 vastusevariandiga. Treenides saadud andmete abil algoritmi, suutis arvuti lõpuks inimese mõtte korrektselt tuvastada ja leida andmebaasist üles õige lause, sõna otseses mõttes mõttekiirusel.

Kui säärast tehnoloogiat edasi arendada, võiks see anda kõnevõimetutele patsientidele võimaluse end väljendada tavavestluse tempos. Varasemalt on üritatud anda kõnevõimet inimestele läbi lahenduste, mis nende silmi jälgides annavad võimaluse virtuaalsel klaviatuuril kirjutada.

Facebooki rahastatud uuring on aga alles veel poole peal. Täna suudab süsteem leida lauseid vaid piiratud sõnavaraga andmebaasist, kus hetkel on vaid 24 lauset. Selleks et tuvastada, mida inimene originaalselt öelda soovib, on vaja luua hulga suurem ja paindlikum süsteem. Samuti jälgib süsteem täna aju seda osa, mis annab signaale suule ja inimese hääleaparaadile. Seega ei tuvasta süsteem lauseid, mida inimene ei plaani kõva häälega välja öelda.

Samuti on kogu loo juures eetilised küsimused – kas tehnoloogia, mis suudab mõtteid tekstiks genereerida, võib ühel päeval asuda paljastama inimeste salajasi mõtteid? The Guardianiga suhelnud teadlaste sõnul ei ole selliseks kartuseks veel kindlasti põhjust – isegi 24 vastusevariandi vahel vahe tegemine on tehnoloogiliselt täna üliraske.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.