Kuidas tagada veebikeskkonna turvalisus?

Mida teha, et kodulehte edukalt kaitsta?Foto: Deemerwha studio/Shutterstock

Kodulehe haldajana pead tagama, et sinu veeb oleks kaitstud erinevate internetiavarustes luusivate ohtude eest.

Alt leiad neli teemaderingi, millele mõelda, kui soovid tagada oma kodulehe maksimaalse kaitstuse. Enda veebikeskkonna jaoks leiad turvalisi lahendusi pakkuva partneri Zone.ee näol.

Kasuta SSL-i

SSL-i näol on tegu andmefailiga, mis näitab, et sinu veebileht on turvaline ja et kuvatav veebileht oleks tõepoolest see, milleni külastaja jõuda tahtis. See tähendab, et kogu infovahetus veebilehe ja külastaja vahel on krüpteeritud. Tänu sellele, et infovahetus on krüpteeritud, ei saa keegi kolmas osapool ligipääsu külastaja tundlikule infole – isikuandmed, paroolid jne.

Akronüümi SSL-i on tänaseks tegelikult asendanud palju kaasaegsem ja turvalisem protokoll – TLS (Transport Layer Security). Sellegipoolest kasutatakse mitmel pool turvatud ühenduste tähistajana jätkuvalt lühendit SSL, kuigi tegemist on suure tõenäosusega siiski uuema TLS protokolliga.

oluline, et turvasertifikaat oleks väljastatud tunnustatud ja usaldusväärse asutuse poolt. Eestis saab sind SSL sertifikaadi hankimisega aidata Zone.ee.

Ära lükka uuendusi edasi

Kas sul on samuti kombeks erinevaid süsteemi- ja programmiuuendusi pidevalt homsesse päeva edasi lükata? Mis siin salata, update’idega tegelemine võib tunduda eriti tüütu, kuid kui soovid tagada oma veebikeskkonna ohutuse, siis on uuendustele tähelepanu pööramine ülimalt oluline.

Sageli kannavad uuendused endaga kaasas kasulikke lahendusi erinevate turvariskidega võitlemiseks. Häkkerite tööriistad arenevad pidevalt edasi ja vahendid nende eemale tõrjumiseks peavad suutma sammu pidada. Seetõttu on alati hea mõte kiiresti alla tirida veebikeskkonna sisuhaldussüsteemi ja kasutatavate pluginate uuendused. Nii tagad, et sinu veeb on alati kõige suuremal määral kaitstud.

Parool olgu tugev

Veebi ohutuse tagamise eest ei vastuta vaid uuendused ja viirusetõrjesüsteemid, vaid ka sina ise. Kodulehe sisuhaldussüsteemi haldajana vastutad sina sisselogimisinfo eest, mis annab ligipääsu sinu veebikeskkonnale tervikuna. Seega on eriti oluline tagada, et see info ei satuks valedesse kätesse või et seda ei oleks eriti lihtne lahti muukida.

Ära kasuta paroolina sünnipäevi, lemmikloomade nimesid või muid asju, mille kohta võivad kõik huvilised internetist üsna kerge vaevaga infot leida. Korralik parool on pikk ja koosneb suur- ja väiketähtedest, numbritest ning ka sümbolitest. Kui tugev parool on paika saadud, siis jaga seda ainult nende inimestega, kelle jaoks ligipääs kodulehe köögipoolele on kriitilise tähtsusega. Nii vähendad potentsiaalseid turvariske ja tagad, et sinu veebi ei pääseks halbade kavatsustega inimesed.

Pea meeles varundamist

Turvalisuse seisukohalt on oluline ka kodulehe varundamine. Nii tagad, et saad oma veebi edukalt edasi kasutada ka siis, kui kodulehega peaks midagi juhtuma. Zone teeb Zone+ teenuspaketi abil paigaldatud rakendustest alati enne uuenduse läbiviimist varukoopia, mille saad ise vajadusel ühe klõpsuga taastada.

Kodulehte on võimalik alati saab varundada muidugi käsitsi, kuid palju mugavam ja kasutajasõbralikum lahendus selleks on plugin nimega “Duplicator”, mis sinu kodulehe varundamise kontrolli all hoiab ja sulle rahuliku ööune tagab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.