Mis on pahavara ja kuidas ennast selle eest kaitsta?

Kui oskad pahavara ära tunda, siis on seda oluliselt lihtsam vältida.Foto: To Light Me/Shutterstock

Kodulehe haldajatel tekitab pahavaraga nakatumine mäekõrguse probleemide hunniku. Töö on häiritud ning veebilehe külastajate turvalisus ei ole enam tagatud, mis võib mõistagi panna kliente otsustama konkurentide kasuks.

Teeme selgeks, mida pahavara endast täpsemalt kujutab ja mida saad sina ära teha, et ennast selle eest kaitsta. Kui hindad võimalikult ohutuid veebilahendusi, mis blokeerivad efektiivselt ka pahavara, siis seda pakub Zone.ee.

Mis on pahavara?

Nagu nimi reedab, siis midagi positiivset pahavarast oodata ei tasu. Tegu on kuritahtliku tarkvaraga, mida kasutatakse ilma omaniku teadmata tema infole ligipääsemiseks. Laialivalguva pahavara termin jaguneb erinevateks alamliikideks: olemas on näiteks nuhkijad, troojaviirused, ussid, reklaamijad ja muud pahatahtliku eesmärgiga tarkvarad.

Pahavaraga nakatutakse enamasti märkamatult ja see võib juhtuda erinevatel viisidel. Näiteks võib pahavara seadmesse jõuda andmekandjal nagu USB-pulk või CD-plaat. See võib olla peidus ka e-kirjades, dokumentides, allatiritavates programmides ning jõuda ohvrini läbi külastatavate veebilehtede. See tähendab, et kui sinu koduleht on juba pahavaraga nakatanud, siis seab see ohtu ka sinu domeeni külastajad. Lehele saabutakse “tervelt”, kuid lahkutakse pahavaranakkusega.

Küberkurjategijatel on võimalik pahavara kasutades näiteks sinu andmeid pantvangis hoida ja nõuda info vabastamise eest sularaha. Veel on võimalik sinu arvutit kasutada krüptovaluuta kaevandamiseks, ilma et sa ise sellest aru saaksid. Kui su arvuti liidetakse laiema robotvõrgustikuga, siis saab seda kasutada küberrünnakute läbiviimiseks. Enamasti opereerivad küberkurjategijad siiski vaikselt: jälgitakse sinu arvutikasutust, et koguda delikaatseid andmeid näiteks internetipangast ja erinevate paroolide kasutamisest. See info on väärtuslik ressurss, mille eest on keegi internetiavarustes kahtlemata valmis maksma.

Kuidas ennast pahavara eest kaitsta?

Pahavara kasutavad küberkriminaalid on kavalad ja leidlikud, kuid sul on võimalik astuda kindlaid samme, et oma domeene ja seadmeid kuritahtlike programmide eest kaitsta. Tarkvara kasutades veendu alati, et tirid programmid alla tootja ametlikult kodulehelt ja kasutad uusimat versiooni. Kasuta kindlasti ka viirusetõrjet ja hangi ka see otse tootjalt ja mitte kahtlastelt kolmandatelt osapooltelt.

Kindlasti peaksid olema ettevaatlik tundmatutelt adressaatidelt saabunud linkide ja manuste avamisel. See on üks enimkasutatud pahavara levitamise meetodeid. Suhtu skeptiliselt kirjadesse ja teadetesse, mis nõuavad (sageli ähvarduste toel) kiiret rahaülekannet või isikliku info jagamist näiteks paroolide uuendamise näol. Samuti ära sisesta enda seadmetesse andmekandjaid, mis pärinevad kahtlastelt isikutelt.

Sinu veebilehtede ohutuse aitab tagada turvamonitor Nimbusec. Tegu on on ennetus- ja hoiatussüsteemiga, mis skaneerib veebilehe faile perioodiliselt, tuvastades turvaauke ja pahavara. Sind teavitatakse sind kohe kui leitud on midagi kahtlast.  Ülevaatliku raporti saad perioodiliselt e-postile. Nimbusec on mõeldud kõigile, kes soovivad maandada turvariske ja minimeerida rahalist ja mainelist kaotust turvaintsidendi toimumisel.

Zone’i tootevalikus on kolm Nimbuseci tellimust, mis katavad ära erinevate veebilehtede haldajate vajadused. Rohkem infot Nimbuseci ja sellega kaasnevate hüvede kohta leiad Zone.ee kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.