Multitalent Tõnu Runnel: mis sa tühja unistad, mine tee ära!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mitme idufirma, näiteks Fraktal, Palleter ja Voog, kaasasutaja ja looja Tõnu Runnel on nagu Hunt Kriimsilm, sest lisaks ettevõtlusele tegeleb ta paljudel erinevate aladega. Ta on fotograaf, õppejõud, toimetaja ja tekstilooja.

Tema huvi tehnoloogia vastu sai alguse lapsepõlves arvutimängudest ning ta ise nimetab end Tiigrihüppe näidisjuhtumiks. Geenius rääkis Runneliga, kuidas ta töötab ja muuhulgas sai rida nõuandeid, kuidas nutiajastul looduses matkates oma töö ja eraasjad korras hoida.

Kangelane: Tõnu Runnel, ettevõtja

Asukoht: Tartu, Tallinn

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Segamatult

Arvuti: 12” 2015 aasta Macbook. Võimalikult väike tükk rauda kotis…

Telefon: iPhone 6 Plus, piisavalt suur piltide vaatamiseks ja töötlemiseks.

Olete korraga ettevõtja, juht, disainer. Mis te ise oma ametiks peate? Kuidas kõik see teie ellu ära mahub?

Lisaks ka tekstiinimene, fotograaf, IT-õiguse õppejõud ja Poliitikaguru toimetaja. Kõige rohkem aga ikkagi ettevõtja, sealt tuleb mu teenistus. Eestis peab igaüks mitut ametit pidama, muidu ei jagu kõigile ülesannetele lihtsalt inimesi.

Kui suurt ja millist rolli on tehnoloogia areng teie elus mänginud?

Tohutut. Alustasin kunagi arvutimängudest, siis hakkasin arvutite peal muusikat tegema ja disainima, ehitan oma ettevõtteid tehnoloogia valdkonnas ja tehnoloogia-keskselt. Olen kõige klassikalisem Tiigrihüppe näidisjuhtum.

Kuidas teie hinnangul peaks tehnoloogiafirma edu mõõtma?

Nii nagu nad ise, nende tiimid, nende investorid ja valdkonna muud asjatundjad mõõdavad. Ei tasu üritada kõiki ühe puuga mõõta. Laias laastus seisneb tehnoloogiaettevõtete edukus alguses pigem kasutajaskonna, hiljem käibe ning veelgi hiljem kasumi kasvus.

Millised tehnoloogilisi seadmeid või tarkvara praegu kindlasti töös kasutate?

Telefon. Või kui vaja suuremat ekraani, eraldi klaverit või spetsiaalseid disaini- või fotoprogramme, siis arvuti. Kaamera.

Disainin Sketchiga. Fotosid töötlen Photoshopiga. Tekste kirjutan IA writeriga. Kontoritööd teen Google Docsi ja Slackiga. Pikemale matkale võtan kaasa wifi-ruuteri ja päikesepaneeli.

Millist wifi-ruuterit ja päikesepaneeli kasutate?

Nendega on niimoodi, et ma ei ole veel selleks aastaks uut päikesepaneeli välja valinud. Eelmine, mille ostsin kaks aastat tagasi, ei olnud piisavalt hea. Wifiruuteri osas aga mõtlesin, et see aasta ei vajagi seda. Telefon ja akupank teevad elu lihtsamaks.

Millist akupanka kogemuse põhjal soovitaksite?

Mulle piisab 12000 mAhist. Saab laadida telefoni ja kaamera täis ning jääb veel ülegi.

Kuidas teie tööpäev välja näeb?

Hommikul töötan kodus asjade kallal, kus on tarvis mõelda. Seejärel kontoris nende kallal, kus on vaja suhelda ja siis õhtupoolikuti nikerdan fotosid või tekste. Päeval resetin tegevuste vahel aju sotsiaalmeedias.

Kas kasutate igapäevatöös klassikalises mõttes töökohta?

Reeglina piisab wifist, lauast, aknast ja elektrist. Töötan nii aegajalt Tallinn-Tartu rongist, kohvikutest, teiste kontoritest. Päris oma tööruum on aga siiski vajalik ja selle suhtes olen märksa nõudlikum kui ajutiste nurkade osas. Meie Tartu ja Tallinna kontorid on mõlemad eriti mõnusad ja kodused kohad.

Kasutate aktiivselt sotsiaalmeedia kanaleid, näiteks Twitterit, aga ka Instagrami ja blogi. Mis on kõige tõhusam oma sõnumi kohale viimiseks? Kas on mingi nipp, kuidas neid paremini ära kasutada?

Hea tekstitaju ja eeltöö. Inimesed naudivad selgelt väljendatud, hästi läbitöötatud mõtteahelat. Nippe ei ole. Püsivus ja sisukus kasvatavad tasapisi kuulajaskonda.

Foto: Tõnis Runnel.

Kui palju vabal ajal IT vahendeid või tehnoloogiat kasutate? Olgu see puhkehetkel, sportides või reisides. Milliseid ja miks?

Palju, fotograafia pärast. Sedasama setupi, mida kontoritöös. Isegi lugeda meeldib mulle arvutist ja telefonist. Üks aken, palju maailmu selle taga.

Kust jookseb piir puhkuse ja töö vahel teie jaoks?

Teistest inimestest. Kas keegi tahab minust midagi — või olen vaba ise sihte seadma.

Üks teie hobi on pildistamine. Kas praegu piisab pildistamiseks telefonist või on ikkagi vaja paremaid vahendeid. Milliseid?

Teen pea kõik fotod Sony RX1-ga — sest telefonil pole ligilähedaseltki sobivat sensorit ega optikat. Ükski pilt ei saa valmis klõpsatusega. Järeltöötlus on oluline osa protsessist.

Mis tarkvara või äppe fotode töötlemiseks ja talletamiseks kasutate?

Pilte töötlen Photoshopi, Lightroomi ja telefonis VSCOga, hoian neid aga iCloudis Photos äpi kaudu.

Millised äpid teie telefonis on teie jaoks kõige olulisemad?

Brauser ja Inbox, et lugeda. Facebook, Messages, Slack ja Messenger, et rääkida. Instagram ja VSCO, et näidata. Spotify ja Soundcloud, et kuulata.

Kas eelistate Apple’i või Microsofti ja Google (Android) tooteid?

Apple. Ratsionaalne valik. Kõik toimib ning võid nende kauba ka viis aastat hiljem jälle maha müüa. Microsofti ja Googlega pead oskama hoolega konkreetset seadet valida ja siis õigesti protsesse ehitada. Ja et poest väljudes on ostetud vidina hind juba poole võrra kukkunud, siis — milleks? Teisalt on tore, et konkurents on olemas ja kvaliteet järjest tõuseb. Kunagi tõukab keegi ehk Apple ka ratsionaalse valiku troonilt.

Ütlesite, et alustasite arvutimängudest. Kas teil on mõni lemmik?

Mängisin kunagi kõik läbi, mis kätte sain. Ennekõike quest ja strateegia. Tulistada ja autoga sõita väga ei viitsinud. Ja siis ühel päeval hakkasid sootuks teised asjad huvitama ning arvutimängud jäid minevikku. Lähen iga paari aasta tagant paariks päevaks sinna maailma tagasi ja proovin midagi ribadeks mängida. Seni pole sisu mõttes kvalitatiivselt uut asja leidnud. Proovin edasi.

Kas tunnete vahest, et olete nutisõltuv?

Ei muretse selliste asjade pärast. Asi on rohkem sisus, mitte vormis. Mu isa on raamatusõltuv, ta ka ei muretse.

Enamik uudiseid ja raamatuid on ühel või teisel moel kättesaadavad veebist. Mis kanaleid ja vahendeid selleks kasutate?

Raamatuid saab enamasti osta, siis Kindle või iBooks. Tahaks selle maailma ümberehitamist näha. Käiksin hoopis virtuaalses raamatukogus. Uudiste ostmisest — peale paari Eesti oma — olen ka praeguseks loobunud. Tarvitan vabu meediakanaleid või kui mõnes küsitakse raha, siis lähen ringiga ja loen ikka — kuni nad järgmise kavaluse välja mõtlevad. Oleksin valmis ka siin pigem raamatukogupileti kui 101 erineva püsitellimuse eest maksma. Filmide eest maksan — kui raha vastu võetakse. Kui aga satun geodiskrimineerimise otsa, siis vaatan ikka — ilma, et ma kuhugi raha saaksin läkitada.

Mis keskkondi filmide vaatamiseks kasutate?

iTunesi – rendin neilt raha eest filme. Netflixi. Ja kui nendes mind huvitavaid filme ei ole, siis hangin kusagilt mujalt. Viimati leidsin Amazonist filmi, aga pole seda veel striiminud. Veel ei ole loodud filmide Spotifyd, turul on vaba koht. Netflixi algne idee oli seda teha, kuid praeguseks on neist saanud pigem filmistuudio.

Kas paberil ka midagi tänapäeval loete või kirja panete?

Osasid raamatuid loen paberil. Tellin näiteks Loomingu Raamatukogu. Mõnus vaheldus. Kirja panen paberile harvem; hooti — vahel näiteks igapäevatööga seoses, juhul kui mõni eriti mõnus märkmik minuni tee on leidnud.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud? Kellelt?

Toivo Annuselt, Skype’i ühelt asutajalt. Pigem kimp impulsse, mitte konkreetne nõuanne. Ajal kui Eestis veel sisuliselt ühtegi startupi, ühtegi eeskuju polnud, sisendas ta minusse enamvähem möödaminnes eneseusu ja ambitsiooni, mille najal ma pilgu üle Eesti horisondi tõstsin ja oma järgmise ettevõtte juba globaalsele turule ehitasin.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Julge pealehakkamine on tõepoolest pool võitu. Mis sa tühja unistad, mine tee ära.

Kellele esitaksite needsamad küsimused?

Muidugi Tõnu Tunnelile (naerab).

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.