Eesti noorte firma, mis aitab paari nupuvajutusega kodulehe luua, läheb Poola 100 000 dollarit jahtima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
weps_team_full.jpg

Geeniuse rubriigis “Nädala idufirma” vastab sel nädalal teismeliste loodud idufirma Weps tegevjuht Jorma Jürisaar. Weps on teenus,millega saabkodulehe teha vaid mõnele küsimusele vastates.

19-aastaste eesti noormeeste idufirmaWepsläheb aprilli keskel 100 000 dollarit jahtima Poola,kus käib rahvusvahelinestart-up konverentsWolves Summit. Kohale tuleb mõnisada eelvalitud startupi üle maailma, ligi 250 investorit ning üle 400 suurettevõtete esindaja Google’st, Facebookist, IBM’st ja mujalt.

Mis on teie suur idee?

Tehnoloogia peab olema lihtne. See peab olema nähtamatu abivahend oma igapäevatöö tegemiseks, sama lihtne kui sõbraga rääkimine. Meie esimene samm sellise maailma loomiseks on süsteem, mis suudab luua kodulehti pelgalt küsimusi küsides.

Kuid see on alles algus.

Kuidas näeb täpselt veebilehe loomine Wepsi abil välja?

Erinevalt teistest lahendustest ei pea kasutaja valima ühegi template’i või šablooni vahel ega ise lehega nokitsema. Vaja on vastata vaid lihtsatele jah-ei küsimustele ning selle põhjal antakse süsteemile piisavalt infot lihtsa kodulehe loomiseks.

Ka disaini paneb süsteem paika, kasutaja peab vaid valima, mis värv talle meeldib. Juba praegu on erinevaid tekkivaid kodulehe kombinaatsioone sadu tuhandeid ning valikuid tuleb tulevikus kindlasti juurde!

Kas veebilehte loovat süsteemi saaks kasutada ka millegi muu jaoks?

Sarnast lahendust on hakatud kasutama näiteks lihtsamate õiguslike küsimuste lahendamiseks.

Üks sarnane lihtsatel küsimustel põhinev lahendus on loodud Inglismaal samamoodi 19-aastase poolt, kelle süsteem suudab vaidlustada parkimistrahve. Sellega on ta oma teenuse kasutajatel aidanud säästa juba 3 000 000 dollarit.

Saladuskatte all võin öelda, et ka Eestis on peagi üks sarnane õiguslikke teenuseid pakkuv lahendus tulemas!

Palun kirjeldage Wepsi saamislugu.

Wepsi idee on kasvanud ja arenenud aastate jooksul. Kõik algas sellest, kui Wepsi ühele asutajale, Jormale, ei meeldinud enam klientidele niisama WordPressi lehti üles seada.

Ta hakkas vaikselt tööle süsteemi kallal, kus piisaks lehekülje loomiseks vaid sobivate moodulite valimisest ja nende kokku tõstmisest. Projekti nimeks sai tekst.co ning sellega ehitati ka mõni päris koduleht.Umbes samal ajal kaasas ta Taavidi, Wepsi kaasasutaja, kellega nad käisid koolis samas klassis. Taavidpidi hakkama tekst.co’d müüma.

Peale tervet suvevaheaega tööd ja veel paari müügiinimese kaasamist prooviti kandideerida ka Tehnopol Startup Inkubaatorisse, kuid edutult – ärimudel ei olnud piisavalt skaleeritav. Kuid noortel oli vaikselt tekkinud juba idee muuta süsteem automaatseks, luua oma “tehisintellekt”, mis suudaks kodulehti kokku panna. See tundus alguses väga utoopiline, kuid selle kallal asuti tööle. Nii tekkisid esimesed prototüübid Wepsi praegusest tehnoloogiast ning uue skaleeritava ärimudeliga pääseti Tehnopoli Startup Inkubaatorisse, muudeti nime ning tekkiski Weps praegusel kujul.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Wepsi asutajad on kaks 19-aastast noort, Jorma ja Taavid. Tiimis on katargadsõbradja nüüd ka kogu Tehnopoli Inkubaatorite mentorite meeskond.Jorma on olnud arvutitega seotud juba väga väiksest peale ning enne Wepsi rajas 17-aastaselt veebiagentuuri, kus tegi klientidele lihtsaid WordPress veebilehti. Taavid alustas 11-aastaselt külapoe ees herneid müües ning on nüüd vastutav Wepsi turunduse eest. Lisaks on tiimis mitmeid teisi noori, näiteks Eesti väitlusmeister Erik.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Otsest ingelinvesteeringut Weps veel kaasanud ei ole. Ettevõtmisse on panustanud asutajad ise kokku ligi 5000 euroga, millele lisandus 2016 jaanuaris Tehnopoli €10 000investeering mentorite, kontaktide ja teadmiste näol. Sihime aprilli lõpuks viia läbi seed-roundi väärtuses €100 000ning tundub, et saame selle täis – huvi investeeringuks on näidanud paljud.

Millega te raha hakkate teenima?

Iga koduleht hakkab maksma kuus eurot kuus. Sellega suudame me katta kõik oma kulud, teenida korralikku kasumit ning olla lisaks veel vaieldamatult kõigist konkurentidest odavamad.

Kuid hea koduleht on alles esimene samm. Sinna juurde on võimalik pakkuda väga palju erinevaid tarku teenuseid, näiteks intelligentne reklaam kliendi veebilehe külastatavuse tõstmiseks Google AdSense kaudu, e-poe funktsionaalsus ja palju muud.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Oleme selle projektiga tegelenud juba mitu aastat. Algne plaan on muutunud ja arenenud väga palju ning sellest on välja kasvanud reaalselt rakendatav ja skaleeritav ärimudel, mis on nüüd vaja tööle panna. Meie toode ei vaja suuri tehaseid ega mahukat tootmist, seega on sellega katsetada võrdlemisi odav. Oleme juba ainuüksi testklientide pealt kasumis, seega on meie runway väga pikk.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Meil on vaja jõuda klientideni. Selleks oleme leidnud endale väga tugevaid partnereid näiteks telekomide seast, kellega kinnitada kanda Eestis ning peale seda juba välismaal. Head kontaktid välisriikides on samuti hädavajalikud, sest pimesi laienemine ei lõppeks hästi.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Tuleme oma tootega turule aprilli keskel. See on esimene suur samm, milleni jõudmiseks on palju tööd tehtud. Järgmiseks tuleb oma toode teha veel vingemaks, veel skaleeritavamaks ja veel paremaks kliendi jaoks.

Weps peab muutuma sünonüümiks lihtsale kodulehele. Lisaks laieneme aasta viimases kvartalis järgmistele turgudele, et kasvada üheks tõeliselt heaks ja kasumlikuks startupiks.

Foto: Weps

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.