Veateated veebilehtedel: miks sa neid näed ja mida need tähendavad?

Kindlasti oleme me kõik veebis ringi liikudes sattunud mõnele veateadet kuvavale leheküljele. Üldiselt annavad need märku erinevatest tõrgetest veebilehel endal või serveris, kuhu veebileht on üles seatud. Millised veateated on enamlevinud ning mida numbrikombinatsioon selle taga tähendab?

Millised koodid ennustavad halba?

Tavaliselt kuvatakse veateateid erinevate koodidega, mis koosnevad kolmest numbrist. Need on osa suuremast süsteemist, mis määrab ära veebilehe külastaja päringu staatuse, kui see edastatakse serverile. Kokku on selliseid koode viies eri klassis ning just 4. ja 5. klassi koodide puhul on tegu veaga, millest kasutajale märku antakse.

4. klassi koodid on üldjuhul seotud kliendipoolsete vigadega. Näiteks kui sisestatakse lehekülje aadress, mida kasutajal pole õigust näha, või kodulehe aadress, mida pole olemas.

5. klassi koodid viitavad tavaliselt serveripoolsetele tõrgetele. Näiteks kui server ei saa lehe laadimisega hakkama mõne vea tõttu või on koormus liiga suur.

Millised on enamlevinud veateated?

Ilma kahtluseta on kõige tuntum ja enim nähtud veateade “404 Not Found”. Seda kuvatakse külastajale juhul, kui veebileht pole mingil põhjusel kättesaadav. Samuti võib seda põhjustada valesti sisestatud veebiaadress.

“403 Forbidden” on samuti üsna tuntud ning üldjuhul tähendab see, et kasutaja on jõudnud veebilehele, kus tal puuduvad õigused sisenemiseks. Juhul kui lehe avamine võtab mingil põhjusel liiga kaua aega, võib kokku puutuda veateatega “408 Request Timeout”.

“400 Bad Request” viitab valesti esitatud päringule, mida server ei oska või ei suuda täita. Enamasti on selle veateate põhjustajaks valesti vormindatud päring – näiteks on sisestatud veebilehe alamleht, mida ei eksisteeri, või kasutatakse tähemärke, mida server ei oska lugeda.

5. klassi veateadetest on ehk enim tuntud “503 Service Unavailable”, mis tähendab, et server pole kättesaadav. Seda võib põhjustada suur koormus või ka serverile tehtav hooldus.

“500 Internal Error” veakoodi kohtab samuti tihti. Tegu on üldisema teatega, et serveripoolses töös esineb tõrge, kuid seda võivad põhjustada erinevad faktorid.

Esineda võib ka veateateid “502 Bad Gateway” ja “504 Gateway Timeout”. Esimesel juhul ei saa server ühendust luua teise serveriga ning omavahelises suhtluses on esinenud mingi tõrge. 504 veateade viitab samuti tõrkele serverite omavahelises suhtluses ning tähendab, et päringule ei saadud õiget vastust etteantud aja jooksul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.