Post-Snowdeni sündroom: andmekeskuste arv ja kasum Euroopas on järsult tõusnud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
24501870285_c95a8c95bd_k.jpg

Pärast seda, kui Edward Snowden 2013. aastal avalikkusele paljastas, kui palju NSA Ameerika internetikompaniide liiklust tegelikult jälgib, on mitmed suured pilvefirmad nagu Amazon, Alphabeti Google ja Microsoft Lääne-Euroopasoma pilveteenuste äri suurendanud üle kahe ja poole korra. 2015. aastalhõlmas eelmainitud firmade turuosa Lääne-Euroopast 40%.

Amazon AWS, mis on paljude pilveteenuste puhul turuliider on lubanud oma pakkumust Euroopas pidevalt laiendada. Enne Snowdeni paljastusioli firmal raske eurooplastele selgitada oma andmete krüpteerimise vajadust, nüüd on aga firmal selles osas lihtsam. Olles lubanud näiteks energiafirmale Enel, et nende andmeid hoiustatakse Saksamaal paiknevas andmekeskusesmitte USAs, sai AWS võimaluse suurfirmale teenust pakkuda.

Samas võiksid USA pilveteenuse pakkujad end Euroopas palju kindlamalt tunda, kui siin ei valitseks suurt ühis-umbusaldust Ameerika tehnoloogiafirmade vastu. Üle 200 firma, kaasa arvatud Microsoft ja näiteks Salesforce.com liitusid seepärast EL-i tänavu loodud Privacy Shieldleppega, mis kohustab neid andma kasutajale teada, kus tema andmed füüsiliselt tegelikult asuvad ja kaitsma neid andmeid kolmandate osapoolte eest. Nii näiteks on ka mitmete Google'i teenuste puhul veebilehe servas näha kirja, et andmeid kaitseb Privacy Shield.

Foto: Tanel Meos

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.