4 võimalust, kuidas oma sülearvuti heli paremaks muuta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sülearvutid muutuvad aina õhemaks ja kergemaks. See toob kaasa selle, et arvutitesse paigaldatavad heliseadmed on järjest pisemad ning selle tõttu kannatab ka helikvaliteet.

Mida õhem arvuti on, seda vähem ruumi on seal suure ja hea heli tekitamiseks. Ehkki sülearvuti siseste kõlaritega imesid teha ei saa, on siiski olemas mõningad soovitused, mille abil helikvaliteeti mõnevõrra parandada saab.

Uuri läbi oma muusikamängija seadistused

Mõned heli esitavad rakendused lubavad heli teatud määral paremaks muuta, tehes seda läbi virtuaalse “helipuldi” või eelseadistatud valikute. Näiteks pakub iTunes seadistustes Sound Enhancer võimalust, mis püüab muusikapalade heli parandada.

Samuti on võimalik VLC meediapleieris kasutada mitut erinevat võimalust heli parandamiseks, seda näiteks valjemaks muutes või teatud helisagedusi vaiksemaks või valjemaks keerates.

Näiteks selleks, et VLC meediamängijast rohkem bassi välja pigistada, tuleks teha järgmist:

  1. Pane käima mõni lugu, et tehtavad muudatused oleksid kohe kuuldavad.
  2. Ava efektide paneel, mille leiad selle Tööriistad (Tools) menüüst, või vajutades lihtsalt klahve CTRL ja E.
  3. Leia valik Heliefektid (Audio Effects) ning avanevast aknast vali Equalizer. Seejärel tuleb Equalizer luba (Enable) kastikesest käivitada.
  4. Muuda seal olevaid seadeid ja sagedusi. Madalamaid sagedusi valjemaks lükates kuuled rohkem bassi, kõrgemate puhul on teravamad helid enam esile toodud.

Märkus: Liiga valjuks ei tasu erinevaid sagedusi keerata, ühel hetkel võivad nad hakata üle kõlama ehk lihtsas keeles “plärisema”.

Kasuta operatsioonisüsteemi seadistusi

Mõned helikaardid võimaldavad enda väljundit samuti ekvalaiseriga muuta. See tähendab seda, et kogu heli, mis arvutist välja tuleb, on muudetud. Alates Windowsi helidest kuni lõpetades mängude, YouTube’i ja filmidega.

Kuna helikaarte on erinevaid, on ka nende seadistused ja võimalused erinevad. Oma helikaardi seadistusteni võid jõuda avades arvuti kontrollpaneelis Sound valiku ning klõpsates hetkel aktiivse helikaardi nimele.

Avanenud aknast tuleb valida Enhancements valik ning uurida sealseid võimalusi. Näiteks pakub Loudness Equalisation võimalust automaatselt arvuti helitugevust reguleerida, nii et kõik helid oleksid enam-vähem ühe tugevusega.

Valik Environment lubab aga näiteks lasta arvuti helidel kõlada justkui läbi telefoniliini. Katseta läbi erinevad valikud, kuulates samal ajal arvuti kõlaritest muusikat. Sobiva valiku leidmisel vajuta OK ja naudi.

Kasuta lisatarkvara

Leidub hulgaliselt programme, mis aitavad arvuti heli parandada. Näiteks Boom 2 on rakendus, mis Maci süsteemihelisid muuta lubab. Rakenduses on nii ekvalaiser, võimalus helisid valjemaks muuta kui ka helides uusi seiklusi otsijatele erinevaid heliefekte: miks mitte lasta kõigil oma arvuti helidel kõlada just kui koobastes?

Hear nimeline rakendus on saadaval nii Macile kui ka Windowsit jooksutavatele arvutitele. Lisaks eeltoodud funktsioonidele, nagu ekvalaiser, helide valjemaks muutmine ja eriefektid, pakub see programm võimalust helisid ka parema ruumilisusega esitada, püüdes simuleerida 3D-helimaastikku.

Kasuta kõrvaklappe või väliseid kõlareid

Tegelikult aga ei pigista sülearvuti pisikestest kõlaritest imesid välja ka kõige vägevam programm. Seega on parim lahendus suurepärase heli saavutamiseks hankida arvutile kvaliteetsed lisakõlarid. Jah, ka Bluetooth kõlarid sobivad, vajadusel ka paar häid kõrvaklappe.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.