Puust ja punaseks: mida pead vaatama, enne kui ostad kasutatud sülearvuti

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänapäeval on turul nii odavaid kui ka kalleid sülearvuteid – töö, mängimise või ka loovtöö jaoks. Aga vahepeal ilmub väga hea pakkumine kasutatud masinale, näiteks eelmiste põlvkondade lipulaevad, mis teoorias võivad poes müüdavatest kiiremad olla. Kuid mida panna nende ostul tähele ja kuidas valida just seda õiget?

Kasutatud arvuti puhul on aga oluline vaadata seadet ka kohapeal, kui tehnilised spetsifikatsioonid sobivad. Enda silmaga on vajalik eelkõige üle vaadata korpuse seisukord – kas on kriime, mõrasid või mõlke. Mõrasid võib tihti leida hingedel, mis ühendavad ekraani masina põhiosaga.

Teiseks – ekraani kvaliteet võib ajaga halvemaks minna. Surnud või kinnijäänud pikslid võivad esialgu mittenähtavad olla, kuid kui teha lahti Paint, värvida taust mustaks ning vajutada F11 (täisekraan), siis on vigaseid piksleid väga hästi näha. Ekraanidel ja monitoridel on tihtipeale olemas minimaalne arv lubatud vigaseid piksleid, nii et sellega peab arvestama.

Kolmandaks – andmekandjate kvaliteet. Kui SSD-s puuduvad liikuvad osad (välkmälu-põhine andmekandja), siis kõvaketas ehk HDD on mehhaaniline andmekandja, mis võib hooletu sülearvuti käsitlemise või ka aja tõttu viga saada. Andmekandjate usaldusväärsust võib kontrollida erinevate programmidega, kuid kõige populaarsem on CrystalDiskInfo, mis näitab andmekandja S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) staatust. SSD-de puhul võib vaadata kui palju on seadmele andmeid kirjutatud, mis on heaks näitajaks, kui aktiivselt on seda kasutatud. Igal SSD mudelil on olemas maksimaalne kirjutatud andmete maht, millal andmekandjad võivad hakata üles ütlema.

Neljandaks – arvuti puhtus, eriti seest. Kui sülearvutit pole ammu puhastatud, siis hakkavad ventilaatorid mitte ainult väga kõva häält tegema, vaid ka masina jõudlus võib langeda protsessori taktsageduse summutamise tõttu. Kasutatud arvuti peab sellisel juhul arvutipoodi puhastamiseks viima, mis kindlasti maksab, või siis iseseisvalt tolmust korda tegema ja termopastat vahetama, mis ei pruugi lihtne olla.

Viimaseks – aku. Seda ei ole nii lihtne kontrollida, kuid kaasaskantava masina puhul on aku kvaliteet tihtipeale väga oluline faktor. Hea ülevaate saamiseks peab Windows 10 operatsioonisüsteemis parema hiirenupuga vajutama Start-menüü peale, valima Command Prompt ehk Käsurida ning sinna sisse kirjutama powercfg /batteryreport. Tulemuseks salvestatakse kasutaja kataloogi fail nimega battery report.html. Selle sees leidub igasugust informatsiooni arvuti aku kohta. Selle hetkest kvaliteeti on võimalik välja selgitada lõigust Battery Life Estimates, kus näidatakse, kui kaua sülearvuti viimati töötas aku peal ning kui kaua oli see aku esialgu mõeldud töötama.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.