5 asja maailmas, mille puhul sa ei teadnud, et nende aluseks on tselluloos

Tselluloos on looduslik polümeer, mis annab taimedele struktuuri ja tugevuse. Inimesed on tselluloosile ajaloo vältel leidnud mitmeid olulisi kasutusi igapäevaesemetest meditsiinitarvikuteni välja. Kuna tselluloos on keskkonnasõbralik materjal mille saamiseks ei pea kasutama fossilseid maavarasid, on selle laialdasem kasutuselevõtmine üks tuleviku eesmärkidest. 

Tselluloosi varud on peaaegu piiramatud ning see on materjalina biolagunev. See annab tselluloosile tänapäeval teiste materjalide ees olulise eelise: selle väärindamisel ja kasutamisel ei lisandu tohutus koguses kasvuhoonegaase ega jäätmeid ning biomaterjalina on tselluloos inimestele kasutamiseks ohutum.

Biosfääris valmib ühes aastas umbes 90 gigatonni tselluloosi, aga mida sellest siis õigupoolest tehakse? 

  1. Tselluloosist saab valmistada erinevaid materjale ja sealt edasi tarbeesemeid. Näiteks tehakse sellest paberit, pappi ja tugevat jõupaberit. Kuna tegemist on keskkonnasõbraliku materjaliga, saab sellest valmistada ka erinevaid biolagunevaid pakendeid ja plasti alternatiive. Üks esimesi pakkekilesid oli regenereeritud tselluloosil põhinev tsellofaan. Tselluloosi on võimalik muuta termoplastseks ja töödelda nii, nagu tänapäeval enamlevinud naftakeemia põhiseid plaste, polüetüleeni ja polüpropüleeni.
  2. Tselluloosist valmistatakse ka erinevaid hügieenitarbeid nagu tualettpaber, salvrätid, mähkmed ja hügieenisidemed. Viimaste puhul on eriti oluline see, et tselluloos on loodusliku materjalina ka inimorganismile mitmest teisest variandist ohutum. 
  3. Rõivad ja teised puuvillast, linast või viskoosist tekstiilitooted on samuti valmistatud tselluloosist. Näiteks puuvilla ja viskoosi ehk siidiga sarnase materjali aluseks on pea täielikult tselluloos. 
  4. Tselluloosist saab töötlemise käigus teha ka nanotselluloosi, mida kasutatakse tänapäeval vedelkristallekraanide valmistamisel ning mitmed tehnikafirmad on hakanud plasti ja klaasi kõrval tootma tselluloosist nutitelefonide ekraane. Erinevalt plastist ja klaasist annab tselluloosist teha märksa õhemaid ekraane, sest tselluloos on materjalina painduvam. 
  5. Nanotselluloosil on mitmeid olulisi kasutusi ka meditsiinis. Sellest valmistatakse tänapäeval nii haavaraviks vajalikke vahendeid kui ka tehisveresooni. Tselluloos sobib ka mitmete ravimite koostisesse abiainena ning selle funktsioon on kiirendada ravimite imendumist.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.