Teadus ja tulevik

Briti kosmosefirma kavatseb Kuu peale saata pisikese ämbliku

Foto: Robert Michael

Rubriiki toetab

Ole tulevikuks valmis!
Võta vastu #AIväljakutse
Registreeru kohe!

Kosmosevõidujooks on jõudnud ka Ühendkuningriigi teadlaste sekka, kes teatasid hiljuti oma kavatsustest saata 2021. aastal Kuu peale üks väike robotämblik. Tegu on kõige väiksema kuukulguriga, mis eales disainitud ning teistest eristub ta just oma ämblikut meenutavate “jalgade” tõttu.

Õnnestumise korral saab Ühendkuningriigist neljas riik, kes on kuu peale oma tehnika edukalt saatnud. Praeguseks on sellega hakkama saanud vaid USA, Venemaa ja Hiina. Hiljuti proovisid kätt ka Iisrael ja India, ent edutult.

Ämbliku loojaks on Ühendkuningriigi kosmose start-up SpaceBit, kelle sõnul soovisid nad roboti disainida võimalikult inimlikult, sealt ka idee panna kulgur kõndima, mitte veerema. SpaceBit on lisaks ka osa NASA poolt toetatud programmist, mis aitab väiksematel ettevõtetel panustada kosmosetehnika arengusse.

“Maandumisel Kuule tuleb kasutada rakettmootoreid pidurdamiseks ja
lõplikuks maandumiseks, kuna Kuul pole atmosfääri, mis omakorda ei luba langevarju kasutada. Seega kõik sõltub mootorite ja juhtimissüsteemi töökindlusest,” ütleb TalTechi professor Vladislav Pustõnski.

Kulgur peaks ülejärgmise aasta Juulis langema Mare Serenitatise nimelise “mere” pinnale. Ämblik töötab akude pealt ning lisajõu ammutamiseks on tal katusel väike päikesepaneel. Uurimiseks on sinna kinnitatud kaks kaamerat ning hulgaliselt sensoreid.

Jalgade paigaldamisel on muuhulgas ka teaduslik põhjus. Nimelt lubab see robotil hõlpsamalt liikuda mööda kitsaid “laavatorusid”, kuhu pole siiani ükski sond jõudnud. Teatavasti on Kuu pinna all vulkaanilise aktiivsuse tagajärjel tekkinud “torudevõrgustik”, mis on vaenulike pinnatingimuste eest ning millest võib Kuu peale jäämisel kasu olla.

Ämblik opereerib temperatuurivahemikus alates 130-st kraadist kuni – 130 kraadini. Tööajaks on sätitud kuu ligi kahenädalane päevaperiood, mille järel ämblik igavesti külmub.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses