Teadus ja tulevik

Elon Muski start-up tegi uue sammu neurotehnoloogias

Rubriiki toetab

Elon Muski rajatud neurotehnoloogia start-up-firma Neuralink tegi katse, kus ahv mängib implanteeritud mikrokiibi abil arvutimängu, kasutades selleks ainult oma aju, kirjutab Technology.org.   

Muski katse eesmärk on töötada välja traadita implanteeritav mikrokiip aju elektrisignaalide lugemiseks. Selline areng võib olla väga kasulik mitmesuguste neuroloogiliste seisundite, sealhulgas dementsuse ning aju või seljaaju vigastuste ravimisel. 

Neuralinki sõnul võiks selline tehnoloogia anda seljaaju või ajukahjustustega halvatud inimestele võimaluse juhtida arvutipõhiseid seadmeid vaid oma ajuga. Nii saaksid halvatud inimesed, kes end muul moel väljendada ega liigutada ei saa, midagi ise ära teha.

Eelmise aasta augustis tõestas Muski neurotehnoloogia iduettevõte Neuralink, et nende ajumasina liides töötab ka sigadel. Nimelt näidati publikule otseülekandes, kuidas toimivad sigade aju neuraalsed signaalid (teadvusprotsessidega kaasas käivaid ajuprotsessid). 

Sellised aju- ja masinaliidesed võivad tuua ajuteadusele suurt kasu, kuid positiivsete tulemuste saamiseks peab esmalt maandama sellega kaasaskäivad riskid võimalikult ohutu tasemeni.

Muski ettevõtmine on saanud ka palju kriitikat. Kognitiivne psühholoog ja filosoof Susan Schneider ütles juba kaks aastat tagasi, et Muski loodud ettevõtmine on düstoopiline tulevikuunistus. Schneider nimetas taolisi katseid, kus inimese aju ja arvutid ühendatakse ühte, inimese mõistuse enesetapuks, kirjutab Observer.  

Neuralinki avaldatud videot saab vaadata siit.  

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.